Ti se nyní na Šumavě také dozvědí informace o historii turistiky, lyžování, železniční trati, ale i o historii Horské služby na Šumavě nebo o první lanovce.

„V letošní turistické sezoně nabízíme návštěvníkům naučné stezky Utajená obrana železné opony, Historie obce Špičák a Sklářská stezka. Připomeneme nejen historii Špičáku, ale i samotného lyžařského areálu a Horské služby. Připomeneme bohatou tradici sklářství v našem regionu, která je téměř v zapomnění, a nezapomínáme ani na stezku utajené obrany železné opony. Ta například kromě prohlídky několika objektů opevnění seznámí návštěvníky s podobou protitankových a protipěchotních překážek používaných v systému poválečného opevnění a také přiblíží dobu a účel zařízení a budov používaných Pohraniční stráží ke střežení hranice," vysvětluje starosta Železné Rudy Jiří Šnebergr.

Železná Ruda všechny své nové turistické stezky slavnostně představila veřejnosti a otevřela již 1. června.

„Všechny stezky vznikly z prostředků Přeshraniční spolupráce Cíl 3 v hodnotě necelé dva miliony korun. Peníze, které byly použity, mělo město Železná Ruda původně na obnovu Lávkové cesty, kterou však nemohlo zrealizovat. Nezískalo totiž potřebná povolení," doplnil informace místostarosta Železné Rudy Milan Kříž.

Turisté nyní budou moci vyrazit do okolí Železné Rudy, do míst, která jsou odnepaměti spjata s historií regionu.

„Turisté vyrážejí nejčastěji na jezera, na rozhlednu a chatu Pancíř, do špičáckého areálu a nebo lanovkou na Špičák. Šumava prostě v letních měsících znovu ožívá. Podíl na tom mají i akce jako Železnorudské slavnosti, Rysí slavnosti, Okolo Železné Rudy a mnoho dalších, pořádaných během celého roku. Věříme, že naše nové stezky pomohou i ke zvýšení návštěvnosti," říká Václav Šebelík ze Železnorudského infocentra.

Na Šumavě prý v posledních letech klesá počet zahraničních turistů. Naopak přibývá českých rodin s dětmi a seniorů. Mezi nejčastější návštěvníky Šumavy patří obyvatelé Moravy. „Stezky, které letos nově nabízíme turistům a návštěvníkům našeho regionu, jsou určeny pro všechny. Každý na v nich najde to své - romantiku, poznání, dobrodružství," dodal Šnebergr.