Právě jsem byl svědkem natáčení jedné z nejdrsnějších scén seriálu Policie Modrava, který točí režisér Jaroslav Soukup a který se začne vysílat na jaře příštího roku.

Lehká děva Erika

To jsem to ale vzal od konce, vraťme se na začátek. Je čtvrtek dopoledne a na Šumavě mezi Srním a Prášily právě začíná natáčení scény, jak terénní auto vytlačí ze silnice malou corsu. Začíná se zlehka, neboť se kolize jen naznačuje. Točí se několikrát za sebou. Kamera je v jednom autě, pak v druhém (osobně na vše ze zadního sedadla dohlíží režisér Soukup), pak se točí jedoucí auta zepředu i zezadu.

Menší z aut řídí herečka Ivana Jirešová. „Hraji lehkou děvu Eriku, která je podezřelá z vraždy," prozrazuje mi a dodává, že si natáčení užívá. „Jsem vášnivá řidička, takže mě to baví," směje se herečka, známá například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vedle sebe má přitom „ségru". Alespoň tak s úsměvem říká Patriku Semlbauerovi, bývalému automobilovému závodníkovi. Ten má na hlavě blonďatou paruku, na uších náušnice a v náročnějších scénách Ivanu zastoupí. „Jsem hubený, takže dubluji ženy," směje se tomu kaskadér.

Zhruba hodina natáčení je za námi, když přijíždí návěs, který přiváží další modrou corsu. Od té první se liší především tím, že má v sobě pevný rám, a tak se s ní dají dělat i kotrmelce. Zatímco se dolaďuje (přendávají se na ni mimo jiné disky i registrační značky z původní corsy, aby od ní nebyla k rozeznání), využívám volné chvilky a zpovídám šéfa kaskadérů Luďka Jelena. „Zajišťujeme v seriálu všechny nebezpečné scény. Ta, která se točí dnes, je ze všech asi nejsložitější. Jen příprava auta zabrala zhruba čtrnáct dní," prozrazuje.

Pohodová kriminálka

To už ale produkční celý štáb i mě vyhání z placu, kde jsme dosud stáli, protože na natáčení další scény je třeba přenastavit kamery a všichni bychom byli v záběru. Malé kamery se montují i na auta. Kromě kameramanů a zvukaře jsme všichni schovaní v lese a čekáme, než se vše připraví a natočí. Čekání si krátím povídáním s devítiletým Honzou Markem ze Srní, který se na natáčení dostal díky tomu, že jeho otec půjčil filmařům „teréňáka", který vytlačí opela ze silnice.

„Líbí se mi to, nejvíc se těším na tu bouračku. Ale hrozně se to vleče," přiznává Honza a spolu se mnou sleduje hasiče, jak opakovaně kropí silnici, protože v seriálu musí být mokrá. Konečně máme za sebou další obraz, kdy už obě auta museli řídit kaskadéři,  teď je ale nutné vše připravit na závěrečnou scénu. Montuje se rampa, která řidiči umožní efektní nehodu, pečlivě se vybírá místo pro velké i malé kamery.

Já využívám další volné chvilky a zpovídám režiséra Soukupa. Hned na úvod přiznává, že tato akční scéna bude v seriálu výjimečná. „Seriál Policie Modrava je pohodový. I když jsou v každém díle mrtví nebo jedna vražda, není to nijak drasticky a naturalisticky točeno. Chci, aby diváci měli nejen napětí a tajemství, ale aby se i částečně pobavili. A aby šli po seriálu klidně spát. Já bych to nazval kriminalistickými pohádkami ze Šumavy," vysvětluje Soukup.

Seriál natáčí už poměrně dlouho, po pilotním díle před šesti lety totiž následovala dlouhá pauza. Až vloni natočil dalších osm dílů, teď pracuje na závěrečných sedmi.

"Máme za sebou letos už 53 natáčecích dnů, zbývá nám jich ještě dvaatřicet. Teď se štáb přesune do Kašperských Hor a zhruba od půlky září budeme natáčet v Klatovech. Budeme točit hlavně na tamním policejním ředitelství, ale i třeba v katakombách či na náměstí, takže se na nás lidé mohou přijít i podívat," říká Soukup. Dodává, že seriál by se měl začít vysílat pravděpodobně v únoru 2015. Diváci se mohou těšit na Zuzanu Norisovou, Jaroslava Satoranského, Tatjanu Medveckou, Janu Bouškovou a další známé herecké osobnosti.

Drsné kotrmelce

Teď už se ale Soukup musí vrátit ke své práci. Na místě jsou již hasiči i záchranáři, bez nichž by si nikdo tak náročnou scénu natáčet nedovolil, neboť nikdy nevíte, co se může stát. Kaskadér má na sobě speciální oblek i chrániče, takže ještě závěrečnou poradu a jde se na to. Všichni přítomní si vyslechnou ještě důraznou připomínku, aby do „stopky" ani necekli, protože se točí i zvuk, a jde se na to.

Auto vletí na rampu, udělá několik kotrmelců a skončí rozbité v poli. Po režisérově „stopce" se z něj vysouká kaskadér Luděk Jelen. I přes to, co právě absolvoval, je v pohodě. „Bylo to rychlé, ostatně jako vždycky," směje se. Členové štábu mu tleskají, gratulují k výbornému výkonu a režisér Soukup se s ním dokonce fotí před rozbitým autem.

Zatímco se filmaři chystají na natáčení na jiném místě, já se loučím. A to s vědomím, že scéna, jejíž natáčení trvalo bezmála tři hodiny, potrvá v seriálu jen necelých půl minuty.