Desetitisíce hlasů ze všech koutů republiky dnes zapějí Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a další české koledy.

Města v celé zemi se totiž v 18 hodin zapojí do velkolepé akce Česko zpívá koledy, kterou již počtvrté pořádají regionální Deníky a Český rozhlas.

Texty vánočních písní, které bude Česko letos zpívat, najdete jako přílohu v dnešním Domažlickém deníku.

V našem regionu se do společného zpívání zapojí Horšovský Týn. Tamní základní umělecká škola, která akci organizuje, je na dnešní podvečer již připravena.

„Koledy jsme nacvičili a věřím, že vše bez problémů zvládneme," uvedla ředitelka školy Jana Legnálová. Ta je zároveň i vedoucí obou pěveckých sborů, které společné zpívání 'potáhnou' Pěvecké sdružení JL a Pěvecký sbor Cvrčkové.

Sdružení JL společně zpívá už od roku 1996 a v současnosti má čtrnáct členů. Cvrčků je kolem pětadvaceti a najdeme mezi nimi děti předškolního věku i osmáky.

„Zapojí se ale i náš orchestr, takže zpívání koled bude i s hudebním doprovodem," poznamenala Lengálová. „Sbor JL má koledy v repertoáru, orchestr v notách a i ti nejmenší cvrčci se je během dvou tří zkoušek naučili," dodala.

Společné zpívání se odehraje v horšovskotýnském kinosále v 18 hodin. Předcházet mu od 17 hodin bude tradiční Vánoční akademie ZUŠ.

Při ní vystoupí žáci hudebního oboru jako sólisté i jako členové orchestru, komorních souborů a pěveckých sborů hudebních nauk. Slovem budou muzikanty provázet moderátorky z řad žáků Literárně dramatického oboru.

„Pro zájemce o společné zpívání, kteří se nechtějí zúčastnit Akademie, ale mají zájem si zazpívat venku na čerstvém vzduchu, budeme ve spolupráci s městským kulturním zařízením pouštět hudbu z rozhlasu i do prostranství před kinem," podotkla Lengálová.

Všichni si budou moci v 18 hodin spolu s Českým rozhlasem zazpívat koledy Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši a na závěr Vánoce, Vánoce přicházejí.