Ocelovou konstrukci museli nejprve lany vysoukat na jednu a pak donést na druhou plechovou střechu objektu areálu soukromé firmy v Hlinném. Hnízdní podložka tak nahradí stávající, která už nevyhovovala vzhledem ke svému stáří. Dalším důvodem pro výměnu je úmysl ornitologů filmovat dění na hnízdě.

V úterý na instalaci pracovali ochránci Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů a asistoval mu Miloš Paisker. V areálu čápi hnízdí pravidelně. Původně si budovali hnízdo na komíně, jenže ten se po delší odmlce začal opět používat.

„Domluvili jsme se tady s majitelem, že komín zakryjí sítí, aby tam čápi nemohli stavět, a firma ve vlastní režii udělala hnízdní podložku," popsal Deníku ornitolog situaci před patnácti lety. Od té doby podložka zrezivěla a hnízdo čápi vystavěli do jeden a půl metrové šířky a šedesáticenti­metrové výšky.

Do Hlinného přilétají čápi jako jedni z prvních. „Dokonce jsou zde i velice úspěšní při odchovu mladých, i když letos jim to zrovna nevyšlo a žádné mládě neměli. Letošní sezóna byla ale špatná i pro jiné ptáky," pokračoval ve vyprávění při umisťování podložky.

Pro relativně snadnou přístupnost ornitologové hnízdo využívají i k adopci. „Je snadno kontrolovatelné a máme odtud dobrou zpětnou vazbu. Už třikrát jsme sem adoptovali jiného bílého čápa a vždy ho stávající pár přijal a byl úspěšně odchován."

O ocelové podložce hovoří ochránce jako o unikátu. „Takových moc není. Jde o typickou podložku používanou v jižních Čechách na sedlové střechy. V minulosti se dokonce dělaly dřevěné. V západních Čechách moc nejsou, tady stavíme podložky spíše na komínech," popsal dále Makoň.

Ochránci tedy v úterý rozebrali hnízdo a odstranili starou podložku. Na její místo umístili novou ocelovou pozinkovanou konstrukci a na ní dali geotextilii a smotali z větví věnec, který bude tvořit základ pro budoucí hnízdo.