Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babyka, Hrdlička a jiní. Nechtěně se proslavili. Před soudem

Plzeň – Dostali se do křížku se zákonem a kvůli tomu se ocitli před soudem. Plzeňský deník vám přináší přehled těch nejzajímavějších a nejsledovanějších kauz, které se letos v Plzni projednávaly.

30.12.2014
SDÍLEJ:

Jaroslav Hrdlička u soudu v PlzniFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Druhý z Hrdličků, také vrah

Před soudci Krajského soudu v Plzni stanul Jaroslav Hrdlička (29) z Tymákova. Po týdenním jednání jej soudci poslali na 14,5 roku do vězení a trest o dva měsíce později potvrdil i pražský vrchní soud. Mladého muže soudci potrestali za to, že loni v září surovým způsobem zavraždil pětadvacetiletého Ondřeje Brejchu, který žil s jeho nevlastní sestrou Veronikou, do níž byl sám zamilovaný. Hrdlička se k vraždě přiznal. „Chtěl bych poprosit, aby mi všichni odpustili," vypověděl muž na policii krátce poté, co byl zatčen.

V rodině se nejednalo o první vraždu. Veřejností v létě 2012 otřásla zpráva o brutální vraždě manželského páru v Tymákově. Kriminalisté zjistili, že svého otce a macechu umlátil sekerou Jaroslavův mladší bratr Vojtěch. Ten si za vraždu rodičů odpykává 19 let vězení. Před soudem vyplynulo na povrch, že rodiče své syny týrali.

Padělané obrazy, okradený Ransdorf

Jeden z největších podvodů za poslední léta začal v polovině března rozplétat plzeňský krajský soud. Před soudem se ocitlo hned šest lidí. Pavlu Kováříkovi, Miroslavu Simonovi, Petru Sýkorovi, Miloslavu Jadrnému, bývalému plzeňskému kriminalistovi Jiřímu Kreuzerovi známému z kauzy Kajínek a malířce Lence Sýkorové hrozí až deset let za mřížemi.

Kreuzer a Kovářík, kteří obchodovali se starožitnostmi, si podle obžaloby měli ještě před rokem 2004 pořídit sbírku více než tří set obrazů, o nichž věděli, že nejsou originály. Šlo o díla slavných autorů, jako je např. Chagall, Matisse, Modigliani či Picasso. S prodejem začali podle spisu v roce 2005. Zájemcům o koupi tvrdili, že obrazy pocházejí z pozůstalosti šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Ostatní obžalovaní měli poté nabízet na trh další falzifikáty. Co se týče Lenky Sýkorové, ta byla podle spisu autorkou části padělků, přičemž věděla, že budou vydávány za originály.

Činnost skupiny skončila v září 2010. Za 14,8 milionu korun totiž padělaný obraz od Maurice de Vlamincka Loďka na říčce koupil policista nasazený na případ.

Poškozených jsou desítky, mezi nimi například i europoslanec Miloslav Ransdorf. V kauze soudci rozhodnou někdy v příštím roce.

Šestnáct a půl 
roku za Aničku

Na šestnáct a půl roku za mříže poslali na začátku dubna soudci Krajského soudu v Plzni třicetiletou Petru D. z Chebska, která loňského osmého července odhodila svou čerstvě narozenou dceru do popelnice. Obžalovaná holčičku porodila v chebském bytě na toaletě. Dítě bylo zdravé, měřilo 44 centimetrů a vážilo 2,66 kilogramu. Žena je vložila do igelitky a šla ven s odpadky. Plačící dítě pak objevil kolemjdoucí, který zalarmoval policisty. Podchlazené holčičce se dostalo včasné lékařské péče a ze všeho naštěstí vyvázla bez úhony, v nemocnici dostala jméno Anička, dnes je v péči pěstounů na Plzeňsku.

Trest ženě v červnu snížil pražský vrchní soud. Krkavčí matku poslal za mříže na patnáct let.

Otec úspěšné tenistky je nevinen

Zprošťující verdikt si na začátku dubna u plzeňského okresního soudu vyslechl otec známé tenistky Barbory Záhlavové-Strýcové Jindřich Strýc. Žalobce jej vinil z toho, že za peníze, které získal prodejem drog, koupil v roce 2010 pozemek v Plzni. Měl se tak dopustit legalizace výnosů z trestné činnosti a hrozilo mu až šest let vězení. Soudci jej ale viny zprostili, verdikt pak na začátku listopadu posvětili i soudci Krajského soudu v Plzni. Strýc byl před rokem odsouzen za kšefty s drogami, dostal pětiletou podmínku.

Expolitik Rund znovu před soudem

Jako ohraná písnička. Dnes už bývalý náměstek plzeňského primátora Petr Rund a kauza s údajně ukradeným fotoaparátem. Případ na jaře už potřetí otevřel Okresní soud Plzeň-město a bývalého plzeňského politika v srpnu znovu osvobodil.

Celá kauza se pojí s událostí z 20. prosince 2011. Rund podle státního zástupce sebral fotoaparát mladému aktivistovi Jakubu Jahlovi, který kritizoval jeho práci na magistrátu. Bývalý náměstek vinu od počátku odmítá a tvrdí, že obviněné je nesmyslné. Dá se očekávat, že v případu budou vedena ještě další jednání.

Babyka. Expolicista s cejchem vraha

Miloš Babyka. V červnu zřejmě nejskloňovanější jméno v Plzni. Bývalého příslušníka cizinecké policie soudci plzeňského krajského soudu poslali na šestnáct let za mříže za vraždu své manželky Iny.

K tragédii došlo loňského 28. srpna před polednem v jednom z panelových domů v Sokolovské ulici na Lochotíně. Babyka si na svou manželku, která pocházela z Ukrajiny, počkal před bytem, a to i přesto, že v té době měl soudně zakázáno se k ní přibližovat, protože ji napadl. Na ženu zaútočil na schodišti, kde na ni vytáhl lovecký nůž. Poté ji nejméně pětkrát bodl do krku, hrudníku a břicha. Drobnou ženu pak odvezli záchranáři v kritickém stavu do nemocnice. Matka osmileté dcery svým zraněním asi po dvou hodinách podlehla. Babyka z místa činu utekl a skrýval se v lese u Zábělé u Plzně. Kriminalisté jej dopadli až po týdnu.

Šestnáctiletý trest vězení Babykovi v srpnu potvrdil i Vrchní soud v Praze. Tím ale kauza neskončila, Babyka, který už u odvolacího soudu marně usiloval o překvalifikování z promyšlené vraždy na vraždu prostou či zabití, kde je nižší trestní sazba, si podal takzvané dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, a jeho případem se tak budou zabývat ještě tamější soudci. O podobných podnětech rozhodují většinou několik týdnů až měsíců, drtivou většinu odmítají.

O malou dceru Babykových se dnes stará sestra zavražděné.

Předstíral nižší 
věk, kvůli trestu

Hieu Ngueyn Manh (23) dostal na začátku července deset a půl roku za vraždu své přítelkyně, k níž došlo v červnu 2009 v Chebu. Kuriózní je, že verdikt za usmrcení partnerky si vyslechl dvakrát.

Po vraždě stanul před soudci jako sedmnáctiletý a odešel se čtyřletým trestem vězení. Příbuzní oběti však později upozornili na to, že odsouzený je ve skutečnosti starší. Mladý muž se prokazoval pasem s datem narození 2. listopadu 1991, v době vraždy byl tedy mladistvý a hrozilo mu maximálně pět let vězení.

Jeho skutečné datum narození však bylo 12. února 1990, jak české straně potvrdila vietnamská policie. Když zabíjel, byl už tedy plnoletý a pohyboval se v jiné sazbě za vraždu, od 10 do 15 let. Mladý Asiat, který se k vraždě přiznal, trest přijal se skloněnou hlavou a na místě se vzdal práva na odvolání.

Kyselinový útok: soudce uvalil vazbu

Od zrůdného útoku kyselinou na Plzeňanku Martinu (26) uplynul osmnáctého listopadu přesně rok. V plzeňských Lobzích ji kdosi polil žíravou tekutinou a mladá žena poté bojovala v nemocnici o život. Lékaři ji zachránili, ale tím její boj neskončil. Kyselina jí poleptala celý obličej včetně obou očí, ruce i nohy. Zasažen byl téměř celý trávicí trakt a částečně dýchací cesty, protože část tekutiny dívka při útoku vdechla. Dodnes podstoupila řadu operací a další léčba ji ještě čeká.
Z útoku je dnes podezřelý ženin bývalý přítel, plzeňský taxikář Jan Dubský. Kriminalisté jej 18. srpna, tedy tři čtvrtě roku po útoku, obvinili z vraždy ve stadiu pokusu a soudce jej dva dny nato poslal do vazby kvůli obavě, že by mohl utéct. Hrozí mu totiž 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Muž již dříve popřel, že by měl s útokem cokoli společného.

Dvacet let stará vražda ožila

Před Krajským soudem v Plzni stanul na konci září mariánskolázeňský podnikatel Jan Polák. Sedmačtyřicetiletý muž má podle obžaloby na svědomí vraždu obchodníka s valutami Zdeňka Lindy (65). Otce dvou synů podle spisu sprovodil ze světa 9. března 1994, a to dvěma ranami pistolovou kuší do hlavy. Před dvaceti lety po Lindovi marně pátrali policisté.

Ostatky muže, které byly zalité betonem, kriminalisté nalezli letošního 27. února v jímce ve sklepení Polákova domu v Mariánských Lázních; byly odhaleny pouhých deset dní před tím, než by byla vražda promlčena.
Polák tělo v domě podle spisu ukryl společně s komplicem Tomášem Volejníkem, který letos rovněž přivedl policisty na stopu. Volejník však v létě spáchal sebevraždu, takže před soudem už nepromluvil. Ještě na policii měl ale říct, že na Polákův příkaz druhý den po události betonoval jímku na vodu, v níž se letos našlo tělo.

„S obžalobou nesouhlasím. Cítím se nevinný," pronesl Polák před soudem. Jeho obhájce Tomáš Sokol v závěrečném návrhu argumentoval absolutním nedostatkem důkazů, klíčového svědka Volejníka označil jako nevěrohodného.
Podnikateli hrozí patnáct let vězení, ale i výjimečný trest. Rozhodnutí by mělo padnout v lednu.

Vyloupené zlatnictví počtvrté

Již počtvrté vynesli soudci plzeňského krajského soudu verdikt nad Celestýnem Kočkou (29) z Plzně, který podle obžaloby v červnu 2012 ještě s komplicem vyloupil zlatnictví v Sedláčkově ulici v Plzni. A stejně jako před tím, jej i v polovině října potrestali sedmi lety vězení. Lupiči tehdy odešli se šperky za více než milion korun. Kočka se proti verdiktu odvolal, případem se tak ještě bude zabývat pražský vrchní soud.

Vražda domovníka z pátku třináctého

Na dvanáct let do vězení se zvýšenou ostrahou poslali na konci listopadu soudci Krajského soudu v Plzni třiapadesátiletého Vasila Šmída z Plzně. Muže soudci potrestali za to, že v pátek třináctého června zastřelil legálně drženou zbraní správce činžovního domu ve Stehlíkově ulici v Plzni, kde bydlel. Šmíd dlužil za nájem a domovník s ním přijel jednat o vystěhování. Vypjaté jednání skončilo tragicky. Jednapadesátiletého muže zasáhlo pět kulek, čtyři byly smrtelné. Tři děti přišly o otce, žena o manžela. Šmíd, který se krátce po vraždě přišel sám udat na policii, poté řekl: „Dětem jsem vzal otce a ženě manžela, to je něco strašného." Pozůstalým má Šmíd zaplatit milion korun.

Policisté jsou podle soudu bez viny

Policisté Jan Pergl (25) a Lukáš Zahradník (26) si na začátku prosince oddychli. Soudci je zprostili obžaloby pro těžké ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Policisté podle spisu na konci loňského října v Plzni napadli 57letého bezdomovce, který po několika dnech v nemocnici zemřel.

Oba muži, kteří zůstávali ve výkonu služby, připustili, že se s bezdomovcem setkali, násilí ale popírali. Soudci však vrátili žalobci k došetření napadení obuškem, jímž policisté bezdomovce dvakrát praštili přes záda. Není tedy vyloučeno, že se muži ocitnou na lavici obžalovaných znovu.

Autor: Miroslava Vejvodová

30.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Alí Fajád

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu skončilo. Policie případ odložila

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT