„Já jsem hodně trpělivá, ale tohle už není k vydržení. Barák nám praská, uvnitř je plný prachu a špíny, nemůžeme větrat a v noci spát. V zimě i v létě je to stejné. Bydlení v Prapořištích je noční můra,“ popisuje rozčileně situaci  Miloslava Vargová.

Právě paní Vargová patří k nejvíce postiženým obyvatelům obce, neboť její domek stojí přímo u silnice. Denně tudy projedou stovky kamionů. Během 15 minut, co jsme si s paní Vargovou před jejím domem povídali, jich kolem projelo šestnáct.

„Ještě že tady stojí  ty dvě lípy, silnice je tady úzká a kamiony musí zpomalit, aby se vyhnuly. Když sedím v obýváku, přesně poznám, který je přetížený. Třese se nám nábytek, cinkají skleničky, prostě hrůza,“ říká Vargová s tím, že  je zázrak, že zde ještě někoho nepřejely. „Není tady přechod. Mám starého otce, který špatně slyší, když má přejít silnici, děsím se, aby se mu něco nestalo,“ dodává.

Podobné pocity mají i ostatní obyvatelé obce. „Na domě mám několik prasklin, z toho jednu metr dlouhou, a stále přibývají. Musím podotknout, že můj dům nestojí přímo u silnice a přesto, jakmile projede kamion, třesou se nám v obýváku skleničky. Doprava tady za poslední rok narostla, a jestli se s tím něco nezačne dělat, spadne nám to tady na hlavu,“ řekl  před časem místní Ladislav Mráz.

Vloni  místní sepsali petici ohledně řešení dopravní situace, kterou zaslali na krajský úřad. Dostali odpověď, která vypadala dost nadějně, ačkoliv s omezením průjezdu kamionů musí souhlasit i německá strana. „Z jednání vyplynulo, že německá strana není proti omezení průjezdu nákladních automobilů a proti tomu, aby i na druhé straně česko-německé hranice bylo rozmístěno potřebné dopravní značení. Jakmile přijde zápis z jednání a bude vyhodnoceno sčítání dopravy, oznámí odbor dopravy krajského úřadu obcím své rozhodnutí,“ sdělila vloni v listopadu Šárka Stará, tisková mluvčí Plzeňského kraje.

Zatím se nic takového nestalo a kamiony devastují obec, zdraví občanů a jejich majetek dál.