Jedním z nováčků mezi dárci byl Tomáš Homolka ze Sušice, který převzal bronzovou plaketu Dr. Jana Janského za deset odběrů. „Mám z darování dobrý pocit. Začal jsem chodit, hned jak jsem dovršil osmnáct let. Tehdy mi to nabídla mamka a já jsem řekl, že ano," sdělil Homolka.

Naopak již dlouholetým dárcem je František Dlesk ze Soběšic, který si přišel pro čestné uznání za 200 odběrů. „Daruji krev už hodně dlouho, v podstatě od vojny. Tam mě k tomu přivedla jedna kamarádka, která byla zdravotní sestra na hematologii. Bylo to na Slovensku v Michalovcích. Od té doby s nějakým přerušením, protože to nešlo po pracovní stránce, dávám až do teď," sdělil Dlesk.

Ten k dárcovství přivedl i své potomky. „Mám dva syny. Mladší také dává, ale ne tak často, protože, i když slouží jako profesionální hasič, tak ho to někdy i porazí. Ale věřím tomu, že bude pokračovat, protože to sám vidí, když přijedou k dopravním nehodám, že krev je třeba. Zatím má za sebou asi osm odběrů, ale určitě přibudou další," uvedl Dlesk.

Počet příchozích dárců na oceňování se zvýšil

Za poslední tři roky se podle ředitelky Oblastního spolku Klatovy Českého červeného kříže Evy Janečkové počet příchozích dárců na oceňování zvýšil. „Pro ocenění si celkem přišlo okolo stovky lidí, což je poměrně hodně. Ti, kteří se nemohli dostavit kvůli nemoci nebo pracovním cestám, si ho vyzvednou u nás na kříži do 10. listopadu nebo jim to pak pošlu poštou," řekla Janečková.

Ti, kteří darují krev, nikdy neuslyší „děkuji" od těch, kterým pomohou nebo i zachrání život. Přesto se jejich počet zvyšuje. Přibývají i prvodárci. „Chodí jich nyní poměrně dost. Například v Nalžovských Horách přišli čtyři a v Sušici šest. Někdy prvodárce přivede příště i kamaráda," uzavřela Janečková.