„Výsledky rozborů potravin a vody byly negativní, kromě výtěrů, kde se objevil norovirus," potvrdil výsledky vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Petr Pazdiora. Norovirus podle něj jedním z virů, které způsobují zánět střev, neboli gastroenteritidu. Onemocnění způsobené norovirem má sice agresivní nástup, ovšem netrvá dlouho, čemuž průběh nemoci u ubytovaných dětí odpovídal.

Epidemie postihla děti ze severočeské Bíliny, které byly v Žihli na škole v přírodě. Dorazily v úterý 5. dubna, krátce po čtvrteční půlnoci už pro první z nich vyjely sanitky. Z 200 ubytovaných dětí nakonec jich v nemocnici nakonec skončilo 58, zdravotní problémy se objevily také u jedné vychovatelky. U nakažených se projevovaly stejné příznaky – zvracení a průjem.

Jedno z dětí podle slov ředitelky školy dorazilo do Žihle již nemocné a ihned putovalo na ošetřovnu. Podle zjištění epidemiologů však nebylo izolováno celou dobu. Je tak pravděpodobné, že se ostatní nakazili právě od již nemocného dítěte, jelikož se norovirus šíří ve stolici a také ve zvratkách.

Více o epidemii hledejte ZDE.