Od soboty se část obyvatel Mirošova po otočení kohoutku nedočkala proudící vody. Někde ve městě došlo v souvislosti s oblevou a pnutím v půdě k havárii, ale až do včerejšího rána situace nevypadala nadějně. Přes veškerou snahu se zaměstnancům Vodo- hospodářské společnosti Sokolov, závod Rokycany (VOSS), příčinu nalézt nedařilo.

„Šetření zahájil technik hned v sobotu. V neděli ráno do Mirošova vyjeli všichni pracovníci pohotovosti. Zapeklitá situace je ale trápila i včera," uvedla mlučí VOSS Iveta Kardianová. V poledne pořád ještě nebylo jasno.

Mirošov vodou zásobují dva zdroje, do distribuční sítě pak proudí z vodojemu, který je umístěný za městem směrem na Příkosice, a z janovského. Právě v tom prvním mizela, což při vyhledávání poruchy poskytlo částečné vodítko. Jelikož se vedení města bálo úplného kolapsu zásobování, a také kvůli identifikaci přesného místa výskytu havárie bylo ale třeba mít vodu pořád v systému. Jen tak šlo jednotlivé úseky kvůli posuzování situace vypínat. Proto se z janovské úpravny voda dovážela cisternami.

„Do úterního večera se aspoň uzavíráním toku v různých částech systému podařilo možný výskyt havárie zúžit z velkého území na oblast od stavebnin k cukrárně a na Prokopovu ulici. Vodaři využívali k proměřování i diagnostický vůz se speciální technikou. Ve středu ráno zúžili možnost ještě více, prakticky už jen na malou část nemovitostí," uvedl starosta Vlastimil Sýkora.

„Vůz byl povolaný ze Sokolova. Specialisté dospěli k názoru, že je potřeba vyměnit tři sekční šoupata v centru města. Původní takzvaně ´podchá-zela´ a nebylo tak možné poruchu přesně zaměřit. Výměna se v úterý protáhla až do pozdních večerních hodin.Ve středu byl měřící vůz opět nasazený a povedlo se pak lokalizovat unik na vodovodním potrubí o délce 300 metrů v ulici Prokopova, u čísla 598," popsala Kardianová. „Verdikt, na nějž se toužebně čekalo, padl po poledni," sdělil starosta.

Příčina by se měla nacházet u provozovny s autobateriemi. Nikde na povrchu tomu však nic nenapovídalo. „Teď už snad půjde jen o technickou záležitost v podobě odbagrování zeminy a opravy potrubí," věřil starosta. Přání se vyplnilo, ve čtvrt na tři vodaři problém opravdu odstranili.

Do té doby (od počátku výpadku) byla v havárií postižené lokalitě pro zásobování vodou lidem k dispozici cisterna.