Nikoli bermudský trojúhelník, nýbrž ´trojúhelník hrůzy´ mají podle některých obyvatel Domažlice. Tito obyvatelé s napětím a obavami očekávají každý konec týdne, který pro ně znamená nevyspání, nepořádek a někdy i zničený majetek.

V uvedeném trojúhelníku se nacházejí tři restaurační a podobná zařízení, jejichž provozní doba často končí až ráno. A právě to se stalo terčem stížností obyvatel náměstí Míru, Hradské a Branské ulice i Chodského náměstí.

Minulý týden při schůzce u místostarosty Domažlic Karla Štípka, na níž byl přítomen i vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Domažlicích Petr Šmíd a zástupce velitele Městské policie Domažlice Petr Kubal, zaplnili poměrně prostornou kancelář.

„Koncentrace restauračních zařízení v centru města je taková, jaká je, a nemáme možnost toto podnikání omezovat," upozornil občany strážník Kubal.

„Takže vy nás v tom necháte?" reagovala obyvatelka, přičemž její sousedé se přidali svými nepříjemnými zkušenostmi týkajícími se rušení nočního klidu a nepořádku, který před jejich domy zůstává po hlavně mladých návštěvnících uvedených míst.

Nekonečná debata se stočila i na záležitosti, které byly v minulosti řešeny, konkrétně rozbíjení výloh a střelbu.

Obyvatelé dotčeného území také požadovali, aby hluk byl řešen přijetím nové vyhlášky, která by provoz restauračních zařízení omezila do určité hodiny, aby se lidé mohli vyspat. „Měl jsem za to, že se situace v centru města po předchozích zásazích policie a také několika kontrolách zlepšila. Nikdo z vás si nebyl stěžovat," prohlásil Štípek.

Dozvěděl se, že je stav o něco lepší, ale přesto není uspokojivý.

„Je pravda, že už nemusíme uklízet před domy střepy ze sklenic, nyní zase sbíráme kelímky, do kterých jim začali pití čepovat," podotkla seniorka.

Na požadavek zkrácení provozní doby v podnicích, které navštěvují problematičtí zákazníci, pak reagoval místostarosta. „Vím, že něco podobného zavedli v Klatovech a nezdá se mi to optimální. Problém vidím také v tom, že pokud bude chtít mít podnikatel otevřeno přes zavírací dobu určenou městem, dá si na podnik cedulku uzavřená společnost a v tom okamžiku tam nemůžeme provádět kontroly, které se z důvodu zajištění pořádku snažíme namátkově dělat," vyjímáme zásadní údaje z řeči K. Štípka.

Přáli si hlídku v ulici

Obyvatelé ´trojúhelníku´ nepochodili s návrhem, aby byla stabilně na místě k dispozici policejní hlídka, což je z hlediska současných poměrů u státní i městské policie z personálního hlediska nemožné.

„Tak jak jsem slíbil na předminulé schůzce, domluvili jsme se s provozovateli dvou nejvíce problematických podniků, že nedojde k překračování maximálního počtu osob v zařízení stanovených v kolaudačním rozhodnutí. Provedli jsme také kontrolu s hasiči a nezjistili jsme, že by tyto limity byly překračovány. Dále se jednalo o ztišení hluku uvnitř provozoven, oba provozovatelé mi slíbili, že na tuto problematiku dohlédnou. Oba provedli pohovor se zaměstnanci a instruovali je o opatřeních a spolupráci s republikovou i městskou policií. Sdělili jim, co přesně se obyvatelům Branské a Hradské ulice nelíbí. Upozornili na to, aby zákazníci nevynášeli sklo a zbytečně nehlučeli. Upozorňovali jsme důrazně provozovatele, že podávání alkoholu osobě mladší 18 let je přestupkem, načež oni prohlásili, že učiní maximální opatření, aby k tomu nedocházelo," uvedl vedoucí obvodního oddělení PČR Petr Šmíd.

Na jeho slova reagovali občané: „My nejsme naivní. Už jsme tu pošesté!"

„Tvrdíte, že tyto oblasti jsou kritické, my takových máme mezi 23 obcemi, kde působíme, více. I tam jsou daňoví poplatníci stejně jako jste vy," podotkl Šmíd.

Z debaty, kde jednotliví občané líčili své zkušenosti, vzešlo rozhodnutí, že se uskuteční další schůzka s občany, aby bylo možné zjistit, zda se situace zlepšila.

K tomu by mělo přispět i opatření, které přijal ředitel Domažlických technických služeb Jaroslav Zavadil, na základě výtek, že nepořádek na ulici po opilých návštěvnících restauračních zařízení uklízejí až po několika dnech.

Dvojice pracovníků dostala za úkol projít a uklidit ulice od případných sklenic, zvratků a výkalů po páteční noci už v sobotu, a stejně tak i v neděli, což se dle informací podaných včera Deníku stalo.

Zdroj: Youtube