Že je týden před výplatou? Zřejmě to nevadilo. Zboží díky zákazníkům mizelo z regálů a zásluhou zaměstnanců se do nich zase vracelo, pokladny tiskly jednu účtenku za druhou.

Začalo to ráno

Nejdříve jsme navštívili hypermarket Globus Chotíkov. Bylo půl desáté dopoledne, automobily na parkovišti zabíraly rozhodně více míst než bývá v sobotu obvyklé, nákupy mohly začít.

Na dně mnoha vozíků leželo totéž. Plata vajec, krabice a lahve mléka, sáčky mouky, cukru, kypřící prášky, droždí… „Ano, ano, už budeme péct cukroví. Máme velkou rodinu, která toho hodně a ráda sní," pousmála se Jana Černá.

Venku na zákazníky navíc čekali trhovci, nechyběli ani prodejci vánočních stromků, o něž však zatím velký zájem nebyl.

Polední klid? Kdeže

Kvůli předvánočním nákupům si řada rodin nejspíše také posunula oběd. Lze to tvrdit po polední návštěvě Obchodního centra Plzeň na Rokycanské třídě. Krátce před dvanáctou hodinou neměli pokladní o práci nouzi.

Také na Rokycanské se zákazníci hojně vybavovali na pečení, velký zájem byl ovšem i o majonézy, basy piv a různá vína. Více než v Globusu se tady kupovaly hračky pod stromeček. Ve stísněnějším oddělení dětského zboží chvílemi jako by se tvořily ještě větší davy než u potravin.

Jedna ze zaměstnankyň prohodila směrem ke kolegyni: „A to počkej za týden."

Rodinné výlety

Kdyby obchodní centrum Olympia nebylo na podobné návaly, jaké zažilo v sobotu i v neděli odpoledne, připravené, snad by prasklo v pomyslných švech. I tady lidé dávali vydělat hlavně hypermarketu, nicméně plno bylo také v ostatních obchodech, kde Plzeňané i mimoplzeňští návštěvníci pořizovali dárky.

„Právě se jdu podívat do knihkupectví, jestli mají tu novou knihu o hokejistech Škodovky. Jestli tam bude, koupím ji tátovi. Jinak jsem tu dnes už pořídil šálu sestře a vybral si i něco pro sebe," popisoval Marek Čermák ze Starého Plzence. Davy lidí mu prý nevadí: „Čekal jsem to. I kdyby mi všichni vadili, stejně bych sem musel."

Nutno ale podotknout, že v neděli odpoledne, vpodvečer a večer do Olympie lidé chodili také za kulturou. Tamní multikino CineStar totiž stejně jako Cinema City v OC Plaza v centru Plzně totiž celý den promítalo za padesát korun.

Takže se do center často vydávaly celé rodiny v rámci odpoledních výletů. „Děti teď posadíme na dvě hodiny do kina, s manželem si zajdeme na kávu, něco nakoupíme a pojedeme domů," popsala program Mirka Šlajsová.