Výstava v pondělí odpoledne končí v kulturním domě Klatovy.

„Od pátku je kulturní dům plný lidí. Sjíždějí se sem zahrádkáři a milovníci zahradničení z celého kraje a odvážejí si odtud nejen dobrou náladu, ale i spousty informací a rad. K dispozici tu totiž byli odborníci jak na květiny, ovoce, zeleninu, ale i na brambory a další odvětví. Letošní ročník bylo velice těžké připravit, protože nám příroda příliš nepřála a měli jsme slabou úrodu ovoce, přesto se to nejlepší z našich zahrad podařilo nashromáždit a výsledek může posoudit každý z návštěvníků této akce,” říká předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Klatovech Josef Novotný.
Kromě jablek, hrušek, dýní, švestek, můžete v kulturním domě obdivovat suché i živé vazby, květinovou výzdobu a výtvarné práce dětí i členů zahrádkářských organizací. Nechyběly ochutnávky ale i možnost nákupu jablek, vín a moštů. Na výstavě se podílely zahrádkářské organizace z Klatovska, Plzeňska, Domažlicka ale i od sousedů z Německa.

Vše se zužitkuje

„Já recepty na pokrmy z ovoce a zeleniny sbírám a pak je ráda vařím. Ze zahrádky se dá zkonzumovat naprosto všechno a ze všeho se dají udělat i různé dobroty. Já osobně ráda vařím a peču z cukety. Z cukety se dá udělat opravdu, nač si vzpomenete, protože cuketa má neutrální chuť, a tak záleží jen na kuchařce. Já z ní dělám zelí, vošouchy, kompoty ale i marmelády. Z cukety děláme nádivky, ale i buchtu na způsob bramborového báče. Pečeme z cukety i výtečné řezy rozinkové se skořicí a rumem, s kakaem, s polevou a kokosem. Prostě jde z cukety všechno. A to co z cukety zbyde, tak to spotřebuji i na výbornou polévku. Ráda dělám i různé pomazánky. U nás doma převládá celerová, česneková nebo křenová pomazánka, děti mají rádi mrkev s medem. Prostě zahradničení není jen o výpěstcích, ale i o využití ovoce a zeleniny v domácnosti,” říká zahrádkářka Jaroslava Drijová.

Ocenění

Na Zahradě Pošumaví se letos vyhlašoval i vítěz soutěže Jablko roku Pošumaví. Jablkem roku se letos stala odrůda Rajka vypěstovaná Janem Hinterholzingerem z Domažlic. Na druhém a třetím místě byly odrůdy Gloster a Melrose od pěstitele Jaroslava Běla z Přeštic.

„Letos bylo v soutěži 22 exponátů od 16 pěstitelů,” dodal Novotný.

Zahrádkáři ocenili i výtvarné práce dětí v soutěži Naše zahrada. Zde v jednotlivých kategoriích zvítezili Lucie Hodlová, Eliška Hanzlíková, Tibor Máčay a kolektiv dětí ZŠ Bezděkov. V soutěži se letos utkalo 12 základních a mateřských škol a přihlášeno bylo 112 prací jednotlivců a kolektivů.