Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman: Komunisté byli doteď za bukem. Ať ukážou, co umí

Plzeň /ROZHOVOR/ - Vlády nad Plzeňským krajem se ujala koalice ČSSD a KSČM pod taktovkou sociálnědemokratického hejtmana Milana Chovance. Ten tvrdí, že by se kraj v příštích čtyřech letech neměl zadlužit. Pro Deník také vysvětluje, proč rázem nabobtnal počet náměstků v krajské radě ze tří na pět.

26.11.2012 19
SDÍLEJ:

Milan ChovanecFoto: DENÍK/Miroslava Tolarová

Poprvé od revoluce se v Plzeňském kraji dostali komunisté k moci. Spolupráce s KSČM ale na hejtmanství probíhala už v uplynulých čtyřech letech, kdy vám komunisté svou tichou podporou umožnili vládnout. Je podle vás otevřená koalice tak velkou změnou?
Chápu, že pro některé lidi, kteří mají negativní zkušenost s minulým režimem, není příchod komunistů do exekutivy kraje dobrá zpráva. Na druhou stranu, pokud si pravice myslí, že tato strana není legitimní, měla dost času na to ji zrušit. KSČM získala ve volbách téměř 21 % a je legitimní politickou silou.

Jde tedy o zásadní změnu?
Kraj neřeší mezinárodní témata, mezinárodní spolupráci, ale řeší věci pro lidi – vlaky, autobusy, nemocnice. Spíš je to o nějakém symbolu, než že by se mělo fakticky změnit fungování kraje nebo jeho zaměření.

Kromě koalice s KSČM jste měli možnost spolupracovat s občanskými demokraty a případně s TOP 09. Proč jste se rozhodli pustit k moci komunisty?
S ODS jsme vyjednávali, ale oni na začátku dali nabídku, o níž byli ochotni diskutovat, ale nebyli ochotni ji změnit. Pro tuto nabídku (Jiří Pospíšil hejtmanem a další tři členové rady z ODS, ČSSD by měla pět členů rady - pozn. red.) nebyl v našem krajském výboru jeden jediný hlas. Pro menšinovou vládu s KSČM hlasovali všichni a pro otevřenou koalici s KSČM nehlasovali jen asi dva lidé.

ČSSD má v radě sedm křesel, komunisté dvě, což neodpovídá poměru křesel v zastupitelstvu (15:12). Přesto si komunisté polepšili, docílili otevřené spolupráce. Nemáte strach, že by se jejich moc mohla dále rozšiřovat?
O tom rozhoduje volič. Bude to odraz toho, jak společnost bude vnímat koalice ČSSD a KSČM, které vznikly. Komunistická strana se stala příjemcem protestních hlasů proti establishmentu. Komunisté díky tomu, že - ošklivě řečeno - seděli za bukem, získali výrazný volební zisk. Pro nás je lepší, když budou v koalici a ukážou, co umí.

Nemůže spolupráce s KSČM sociální demokracii spíše uškodit?
Obávám se, že by nám víc uškodila velká koalice. Vím, co se dělo po uzavření koalice s ODS v Plzni, kdy to někteří naši členové a sympatizanti nesli velmi nelibě. Že nám to u části veřejnosti uškodí a části se to nemusí líbit, to chápu, ale horší by bylo, kdybychom udělali koalici s pravicovými stranami a začali se dohadovat, kam chceme programově směřovat.

Když jste vyjednávali o konkrétních osobách, které v radě usednou, ukázalo se, že například komunista Jiří Valenta je nepřijatelný kvůli tomu, že byl příslušníkem Státní bezpečnosti. Byla při jednáních i další podobně problematická jména?
Nějaké diskuze jsme vedli, ale neměli jsme ambice kádrovat druhé straně lidi. Já těžko můžu soudit minulost jejich lidí, neznám ji. Mě zajímá budoucnost. Pokud nebudou pracovat dobře, pak budu žádat jejich výměnu.

Co obsahuje koaliční smlouva?
Jde o čtyřstránkový dokument, kterým se zavazujeme po dobu čtyř let spolupracovat. Jde v ní o faktické rozdělení křesel a také preambule, jak řešit případné spory. Zásadních témat je v ní několik - chceme udržet veřejné služby, jsme rozhodnuti řešit primárně zdravotnictví, sociální služby, oblasti dopravy, školství. Smlouva nejde do podrobností, ale říká například i to, že zavedeme morální kodex zastupitele kraje.

Co přesně to znamená?
Obsahuje to, co všechny morální kodexy - jak se má zastupitel chovat. Součástí bude i to, aby člověk, který je v hlavním zaměstnání placen kdekoli z veřejných prostředků, tedy například poslanec, senátor, starosta, už nebyl pro funkci na kraji uvolněn. Chce-li funkci dělat, ať ji dělá jako neuvolněný.

Například váš nový první náměstek Václav Šlajs je nyní zároveň uvolněným radním a poslancem. Pro něj to neplatí?
Pan Šlajs přislíbil, že ze Sněmovny odejde do konce ledna příštího roku - až po hlasování o rozpočtu.

Václav Šlajs se stal novým náměstkem, stejně jako Zdeňka Lišková z KSČM. Proč je najednou v radě pět náměstků a jen tři řadoví radní? (Plat náměstka je cca o 13,5 tisíc korun vyšší než plat radního, mzda náměstka činí cca 70 tisíc korun hrubého. – pozn. red.)
To je na rozhodnutí zastupitelstva, de facto můžou být náměstky všichni radní. Co se pana Šlajse týče, vždy bylo zvykem, že člověk, který řeší ekonomiku, bude náměstkem. A jeden náměstek pro KSČM je výsledkem dohody.

Má pak smysl, aby existovala pozice ´náměstek´? Už dříve jste řekl, že není příliš velký rozdíl v pravomocích oproti radnímu.
Náměstek zastupuje hejtmana v době nepřítomnosti a měl by podle mě obhospodařovat víc než jednu portfej. Ivo Grüner to splňuje, Jiří Struček také. Jaroslav Bauer spravuje dopravu a ta je složitá. Těžko se mu navíc pozice náměstka bere, když už ji zastával. Počet náměstků je tak daný tím, že přišli další dva lidé.

Co dalšího obsahuje koaliční smlouva? Opozice vyjádřila obavu, že s příchodem komunistů hrozí, že kraj nebude hospodařit vyrovnaně a zadluží se.
Shodli jsme se, že nechceme kraj zadlužovat po stránce provozních peněz, nebudeme si tedy půjčovat na provoz. Půjčili bychom si pouze na předfinancování evropských projektů s tím, že po obdržení dotace by peníze tento dluh zpětně umořily. Pokud se nestane něco neočekávaného, například další vlna ekonomické krize, chtěli bychom kraj do příštích voleb předat bez dluhů.

V současné době jste stínovým ministrem dopravy. Mluví se o tom, že pokud ČSSD vyhraje parlamentní volby, mohl byste se stát ministrem dopravy. Je možné, že za dva roky z funkce hejtmana odejdete?
Nebudu zastírat, že to možné je, každý politik se snaží růst. Stínového ministra dělám zadarmo a vcelku mě to baví. Ale nad úvahou, že bych se stal ministrem dopravy, se vůbec nezamýšlím. Pro mě je teď jednoznačnou prioritou kraj, tady to mám rád, tady žiju. Praha a ministerstvo… Nezříkám se toho, ale že bych se kvůli tomu každé ráno budil? To ne.

Má kraj nyní v plánu nějakou větší investici?
Stavby dobíhají - pro Plzeň je důležitá stavba Západního okruhu a přemostění Jateční. Žádná zásadní stavba za stovky milionů korun v budoucích čtyřech letech nezapočne. Jedinou výjimkou by mohly být stavby s dotací z EU. Po roce 2014 bychom chtěli čerpat hlavně na kanalizace a vodovody a rekonstrukci silnic. A pokud by náhodou zbyly nějaké peníze, můžeme se vrhnout i na galerii. Neříkám, že není důležitá, ale je tak pátá v řadě.

Doteď vedl resort kultury Václav Koubík, který sklízel kritiku ze všech stran. Teď už kultura není samostatným resortem, je přiřazena ke školství. Není to degradace tohoto oboru?
To určitě ne, kultura nezanikne. Hledali jsme model, jak kulturu podřadit pod náměstka, který k ní má vztah, a k oboru, k němuž má blízko. Školství, kultura, památková péče a cestovní ruch nejsou tak vzdálené. Věřím, že se i v kultuře vztahy brzy zlepší.

Autor: Miroslava Tolarová

26.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
12 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

AKTUALIZOVÁNO

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení