Od krachu se vesnické putyky snaží uchránit i místní radnice. Pokud hospoda nalévá v jejich objektech, vybírá od provozovatelů lidový nájem.

„Nájemce nás požádal o snížení pronájmu ze dvou tisíc na tisícovku. Abychom ho motivovali a hospodu udrželi v provozu, tak jsme mu vyhověli," řekla starostka Nevřeně Štěpánka Bejčková. O změně zastupitelé hlasovali na posledním zasedání. Sumou za energie Nevřeň nehýbala, provozovatel tak platí celkově 4,5 tisíce korun za měsíc.

Utáhnout hospodu v obci s 265 obyvateli je podle starostky dost složité. „Máme tu ještě jeden klub v soukromém objektu. Dvě zařízení na tak malou obec ale nejsou ideální," myslí si Bejčková.

Provozovatele nevřeňské hospody někdy nechají ve štychu i místní štamgasti. Stává se totiž, že číšník sedí v nálevně jen se třemi čtyřmi pivaři.

Že pár místních štamgastů hospodu neutáhne, ví i Václav Hajšman, který si před časem vzal do nájmu hostinec v Čerňovicích na severním Plzeňsku. Vydržel tam dva a půl roku. Lidi do hospody nepřilákalo letní počasí, cestu si nenašli ani chataři z 1,5 kilometru vzdálené hracholuské přehrady. „A v zimě byla návštěvnost úplně tristní. Nebylo nic neobvyklého sedět v hospodě se třemi lidmi," vzpomínal Hajšman.

Díru do světa neudělal ani s koncerty. „Na Kabát Revival přišlo 76 lidí, a to akci finančně neutáhne," tvrdil. Podle něj navíc někteří pivaři šetří a radši nakupují levnější pěnivý mok v obchodních řetězcích.

Po Hajšmanově odchodu byla hospoda opuštěná půl roku. Teď už je týden otevřená. „Starostovi se podařilo někoho sehnat. K hospodě patří i byt. Za obojí nový nájemce platí 40 tisíc korun ročně," sdělil místostarosta Čerňovic Radomír Novák.

Těžké časy hůře snášejí i majitelé soukromých restaurací. Zavřená a k prodeji je určena úněšovská knajpa po pravé straně u křižovatky. Za skoro 3,4 milionu korun je k mání celý objekt motorestu i s potravinami. Podle dobře informovaného zdroje vlastník zbankrotoval a objekt asi půjde do dražby. „Myslím si, že za tu cenu je to neprodejné," konstatoval zdroj.

Vážného zájemce má naopak kavárna a bowling bar v Rybnici u Kaznějova. Nad touto kavárnou také bdí insolventní správce. O kavárnu se zajímá restauratér ze Slovenska, který doma provozuje hospody právě v malých obcích. „Objekt s kavárnou a bowling barem by se mu hodil do portfolia," řekl realitní makléř Petr Otte. Kavárna při hlavní silnici z Plzně na Most je zase k mání za 1 390 000 korun. V ceně je pozemek s parkovacími místy a s terasou.