Busta katolického kněze, od jehož úmrtí uplyne v pondělí 600 let, bude právě v tento den odpoledne slavnostně odhalena na Bolevecké návsi. „Pro mě osobně je českým prorokem. Jeho tragický konec se podobá příběhům starozákonních proroků. Je nutné vytvářet pomníky a připomínat jeho důležitost," míní umělec.

Ten začal na díle, k němuž ho oslovilo Sdružení boleveckých rodáků, pracovat asi před rokem. Nechtěl přitom, aby podoba mistra Jana Husa odpovídala typickému vyobrazení. „Známe ho jako hubeného muže s biretem nebo s čepicí, s výrazným nosem, krásnými lokny. V podstatě jde o inspiraci podobou Krista, který přinesl oběť. Já jsem v něm ale hlavně viděl člověka čelícího těžkým životním výzvám," vysvětlil tvůrce realistické busty. Právě proto se Šindelář zabýval především posledním rokem života českého reformátora a vysokoškolského pedagoga. „Tehdy byl vystaven ostrému větru. Stál proti společnosti, již kritizoval. Když byl zavřený v Kostnici, plně si uvědomoval, že život není legrace, ale patří k němu i bolest. Mohl se zachránit, ale hrdinně to neudělal," vysvětlil sochař.

Kovoepoxidová busta je součástí pamětní desky z černě leštěné žuly. Na ní je kurentem (tj. německou novogotickou kurzívou) nápis mistr Jan Hus, datum narození a úmrtí a dodáno kazatel pravdy. „Za tím je kamenná mozaika z pruhů červeného a bílého mramoru. Ty mohou symbolizovat plameny stejně jako zapadající slunce, ale i různé roviny myšlenek," nastínil. Dílo je umístěno na budově bývalé bolevecké školy. Veřejnosti se poprvé představí v pondělí, kdy se od 16 hodin koná vzpomínková akce.

Po stopách Jana Husa

V pondělí uplyne 600 let od upálení mistra Jana Husa. Na mnoha místech Plzeňska se právě v tento den konají u pomníků a soch významného českého reformátora a vysokoškolského pedagoga vzpomínkové akce.

Harmonogram sváteční zastavení u soch a pomníčků mistra Jana Husa s pěveckým sborem Chrástochor
• Chrást 13:00 hodin
• Nová Huť 14:00 hodin
• Kyšice 14:30 hodin
• Klabava 15:00 hodin
• Litohlavy 15:30 hodin
• Vitinka 16:00 hodin
• Žichlice 17:00 hodin
• Kralovice 18:00 hodin

Na putování za Janem Husem se vydají například členové pěveckého sboru Chrástochor společně se zástupci místních církví. Cesta, jejíž harmonogram najdete v tabulce, začíná ve 13 hodin ekumenickou bohoslužbou v Chrástu.

Odkaz mistra Jana Husa si připomenou v pondělí také ve Starém Plzenci, kde v 16 hodin položí květinu u pomníku na náměstí u kostela sv. Jana Křtitele, následně pak ještě u pomníku v Sedlci. V 19 hodin pak zapálí vatru u Radoušovy skalky.
Vzpomínková akce se uskuteční rovněž ve Štěnovicích, a to konkrétně v 11 hodin u Husova pomníku v Losinské ulici.