„Zvýšíme tím dostupnost jízdného především pro mimoplzeňské nebo zahraniční cestující," říká předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) Michal Kraus. V každém autobusu je už nyní jedno zařízení, tzv. cardman, v němž je možné koupit jízdné pomocí Plzeňské karty i platební karty. Zpravidla jsou u druhých dveří zpředu.

Zkušební provoz ale není dokonalý, starší typ karet nefunguje. Jde o některé karty VISA, po přiložení cardman cestujícímu oznámí, že transakce byla zamítnuta kartou. „Je to způsobeno nevhodným nastavením pravidel pro offline transakce používané v dopravě," vysvětluje Zbyněk Proška z PMDP a vyzývá, aby lidé podobné problémy s placením nahlásili. Dopravní podniky už nyní o této chybě s výrobci karet jednají.

Nový způsob nákupu jízdenky se prakticky neliší od placení Plzeňskou kartou, cestující zvolí jízdné a přiloží svou platební kartu.

Dopravní podniky ani banka neúčtují žádné další poplatky, je to stejné, jako když člověk platí kartou v obchodě. Rozdíl je ale v tom, že se při platbě kartou nestrhává částka za každou jízdenku zvlášť, ale až souhrn za určitý časový interval. „Zúčtování plateb probíhá jednou za tři dny, resp. přesně tři dny po nákupu první jízdenky," vysvětluje Proška z PMDP.

Cestujícím je při prvním nákupu na bankovním účtu zablokována částka 150 korun, která zůstává po celé tři dny na jeho účtu jako nezaúčtovaná transakce. „Finální zúčtování probíhá podle skutečně realizovaných nákupů. Jedná se o běžnou praxi, kdy dochází k ‚rezervaci' finanční částky. Držitelé karet to znají například z rezervací ubytování," dodává Proška.

Pokud cestující nemá předplacené jízdné, může za jízdu veřejnou dopravou v Plzni zaplatit celkem šesti různými způsoby: klasická papírová jízdenka, platba Plzeňskou kartou, Plzeňskou jízdenkou, bezkontaktní kartou, u řidiče či sms zprávou. Nejlevnější zůstává nákup přes cardman (16 Kč a je jedno, zda cestující platí Plzeňskou či bankovní kartou), nejdražší je jízdenka zakoupená u řidiče (30 Kč).

PMDP už zařízeními přijímající platební karty vybavilo všech 115 autobusů, nyní se přístroje dávají do trolejbusů (125 ks), naposled přijdou na řadu tramvaje (87 ks). Nové odbavovací cardmany jsou financovány společnostmi ČSOB a MasterCard.