Byly to jedny z největších jatek v zemi. V Plzni měly desítky let dlouhou tradici. Jmenuje se podle nich dokonce i ulice, kde sídlily. To vše už je ale minulost. Masokombinát na plzeňské Jateční třídě je prázdný poté, co se odtud před nedávnem veškerá výroba přesunula do Příbrami.

Pro areál ve čtvrti Doubravka nedaleko městské teplárny o rozloze 33 tisíc metrů čtverečních se hledá nové využití. Nad zamčenou branou se objevila velká cedule K PRONÁJMU.

Starostu Doubravky Michala Chalupného (ČSSD) vyklizení areálu na Jateční překvapilo. „Ne, nevím o tom," řekl. Provozovatelem plzeňských jatek byla společnost Zeman maso-uzeniny, která sídlila v Plzni, ale provozuje více než sto značkových uzenářství po celé zemi.

Stěhování do Příbrami

Rozhodnutí o přesunu veškerého provozu včetně porážky, bourání masa a výroby uzenin z Plzně do Příbrami padlo poté, co Zeman koupil v konkurzu tamní jatka zkrachovalé společnosti Příbramská uzenina a rozhodl se obnovit v nich provoz.

Eduard Koranda, zodpovědný za Zemanovy výrobní provozy, před časem v rozhovoru pro Příbramský deník řekl, že stěhování do Příbrami si vynutily investice ve výši desítek milionů korun, které do tamního areálu musela firma nalít a s nimiž původně nepočítala.

„Pro našeho dlouhodobého partnera, který se staral o developerskou část, to byl neřešitelný stav, proto jsme se rozhodli veškeré investice provést sami. Z tohoto důvodu jsme přistoupili k úplnému přesunu naší společnosti do Příbrami," řekl Koranda

Přestože Zeman ve středočeském městě nabral desítky nových pracovníků, konec jatek v Plzni žádný skok v místní nezaměstnanosti nezpůsobil. Podle Tomáše Moravce z Úřadu práce to je tím, že o práci na jatkách už delší dobu velký zájem není.

„Mladí se do tohoto řemesla nehrnou," přiznává Moravec. Důvod? Jde o těžkou práci, navíc většinou v mrazu. V poslední době ji obvykle zastávají nekvalifikované pracovní síly.

„Je to škoda"

Bývalá zaměstnankyně Alena ale na léta na jatkách vzpomíná ráda. „Je škoda, že to tam skončilo, protože ten podnik měl v republice velké jméno a dobrou pověst. Já jsem z jatek odešla před patnácti lety a myslím, že tehdy to tam bylo na vrcholu. Dělala jsem ve skladu, práce jsme měli sice hodně a byla těžká, ale měli jsme ji a peníze byly slušné," vzpomíná.

Co bude nyní s plzeňským areálem dál?

Na webu www.jatecni47.cz, kde je nabídka areál si pronajmout, ho investiční fond Pilseninvest prezentuje jako ideální příležitost pro komerční účely spojené s výrobou a skladováním.

Budoucí nájemce může těžit z umístění v centru města stejně jako z blízkosti rušné silnice a v neposlední řadě také ze železniční vlečky zavedené až do areálu. „Dovedl bych si tam představit nějakou lehkou výrobu nebo průmysl. Něco jako je na Borských polích," řekl starosta Chalupný .

Plzeňský masokombinát dříve a nyní

  • Historie masokombinátu v Plzni je více než sto let spojená s rodinou Schneiderových.
  • V roce 1897 započal rodinnou tradici řeznického řemesla Alois Schneider, na něhož navazují další generace.
  • V roce 1948 jim podnik komunisté znárodnili, ale rodina řeznický cech neopustila a v roce 1991 bratři Robert a Josef Schneiderovi znovu otevřeli svou prodejnu a výrobnu uzenin v Plzni. Časem postavili nový stejnojmenný závod na výrobu uzenin a firma se rozdělila na dvě části, výrobní část a maloobchod, který tvoří specializovaná síť prodejen masa, uzenin a lahůdek s obchodním názvem Zeman.
  • Na začátku roku 2004 po tragické smrti Josefa přebírá obě společnosti mladší bratr Robert, razantně rozšiřuje výrobní kapacity a již za pět let je největším výrobcem uzenin v Čechách.
  • V roce 2012 výrobní závod v Plzni na Borských polích prodal investiční skupině Penta (která ho dál provozuje pod obchodním názvem Schneider).
  • Jatka na Jateční třídě si Robert Schneider ponechal jako součást svého řetězce Zeman, který je se stovkou prodejen jedním z největších v ČR.
  • Obrat loni sahal k hranici dvou miliard korun a společnost aktuálně zaměstnává na 1400 lidí.
  • V roce 2013 otevřel nový závod v Zábřehu.
  • V letošním roce společnost získala další provoz v Příbrami a plzeňská jatka uzavřela.