Dnes, ve čtvrtek dopolede, byla slavnostně zahájena stavba silničního obchvatu Staňkova. Obyvatelé města na něj čekali kolem čtyřiceti pěti let.

„Ani nemohu uvěřit tomu, že tady dnes stojím," prohlásil starosta Staňkova Alexandr Horák. „Ve svém čtvrtém volebním období, po třinácti letech, nespočtu jednání a desítkách dopisů už většina Staňkovských nevěřila, že se nám někdy podaří stavbu obchvatu zahájit. Já osobně jsem věřil vždy, ale byly chvíle, kdy té víry mnoho nezbývalo. Naštěstí se nám pokaždé podařilo posunout o kousíček blíž," dodal a vyzdvihl velkou pomoc a podporu Zdeňka Kuťáka, ředitele Ředitelství silnic a dálnic Plzeň.

Staňkovem denně projede údajně osm až devět tisíc aut, z toho kolem 1 800 kamionů. Obyvatele města proto trápí hluk, vysoká prašnost a přecházení rušné silnice na náměstí může být nebezpečné. Otřesy způsobené nákladní dopravou také poškozují okolní domy.

Právě nový obchvat by měl velkou část dopravy odklonit, a městu tak výrazně ulehčit. První řidiči by se po něm mohli projet už na podzim příštího roku. Obchvat bude dlouhý necelé tři kilometry a povede ve směru od Plzně po pravé straně stávající silnice. Začne v polovině cesty mezi Staňkovem a Ohučovem a severozápadně obejde Staňkov. Znovu se připojí na silnici mezi Staňkovem a Vránovem. Cesty na Puclice a Čečovice navíc budou křížit i dva mosty.

Předpokládaná cena obchvatu byla necelých 276 milionů korun, vítězná firma Bögl a Krýsl se ho chystá postavit za 165 milionů. Velkou část nákladů pokryje dotace z EU.

Během slavnostního zahájení stavbu představil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Kroupa, Lucie Bartáková ze Státního fondu dopravní infrastruktury přítomné ubezpečila, že akce bude dostatečně zafinancována, a zástupce stavební firmy Bögl a Krýsl Johann Hess slíbil, že se budou snažit naplnit očekávání vložená do projektu. Krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer řekl, že doufá, že se v budoucnu hlavní silnice I/26 dočká modernizace a vzniknou obchvaty i pro další obce.