Město Planá i Plánské služby se však proti nařčení ohradily, návštěvníci smutní. „Ano, je tomu skutečně tak. Plánský Koupák už letos neodstartuje," potvrdil na Facebooku Fejt.

Pořadatelé letos měli v plánu postavit nejen dokonalejší pódium s efektním světelným parkem a laser show, ale i přidání více stánků s občerstvením. „Nachystán byl i souběžný odpolední program pro mladé rodiny s dětmi, včetně pódiové kouzelnické show a dalších prvků. Připravovali jsme i velké překvapení - zorganizování společného vystoupení skupiny Kroky Michala Davida s tímto zpěvákem, který jinak vystupuje s jiným hudebním tělesem," podotkl.

Sponzoři odpadali

Když byly přípravy v plném proudu, pořadatelům se začali ozývat tradiční sponzoři s tím, že letošní ročník finančně nepodpoří. Festival prakticky přišel i o dotaci z Plzeňského kraje, která se ztenčila z desítek tisíc korun na několik málo tisíc.

„Z ekonomických důvodů letos couvla s materiální i finanční podporou firma StoraEnso, náš letitý silný partner. Samozřejmě, je to svobodné rozhodnutí majitelů a manažerů všech firem. Pokud sami necítí potřebu v chudém pohraničí, kde lidé nemají žádné špičkové výdělky a tak jsou nuceni v ruce obracet každou korunu, alespoň trochu pomoci, nikdo s tím nic nenadělá. Nezbývá, nežli tuto realitu respektovat," povzdechl si Jiří Fejt s tím, že se snažil urychleně jednat s dalšími partnery, aby co nejvíce navýšili svoji podporu a pomohli vykrýt ztráty. Někteří prý prosby vyslyšeli, přesto to však nestačilo.

„Pak ovšem přišla poslední rána do zad festivalu. Byl to finanční požadavek současného nájemce areálu koupaliště, Plánských služeb," uvedl pořadatel. Plánské služby v čele s Jiřím Draxalem požadovaly za pronájem prostor 20 tisíc korun (1000 návštěvníků), respektive 30 tisíc korun (2000 návštěvníků). Poslední Koupák přilákal 1300 posluchačů.

Neuspěl

Jiří Fejt se prý snažil přesvědčit jednatele služeb Draxala o nereálnosti jeho představy za pronájem areálu (restauraci a altán provozuje jiný subjekt). „Nic jiného, co by alespoň z části ospravedlnilo jím požadovanou výši, mi nebylo nabídnuto," sdělil. „Má nabídka byla koncipována formou progresivní částky, která byla odvislá od počtu návštěvníků nebo jednorázovým poplatkem," reagoval Jiří Draxal.

50 tisíc

Město Planá, tedy zřizovatel společnosti Plánské služby, letos pro festival schválilo padesátitisícovou dotaci. Kdyby se festival konal, na účet městské organizace by zpět přišlo dvacet, respektive třicet tisíc korun.

„Jsem si jistá, že výše nájmu areálu nemohla být důvodem zrušení této akce, protože rozdíl proti loňskému roku je minimální. To, že každý, kdo má v nájmu areál koupaliště, bude po jeho uzavření pro jinou akci požadovat nájem, je oprávněné, protože sám přichází o své zisky," řekla Deníku Martina Němečková, starostka města.

„Město přispělo v posledních pěti letech částkou 280 tisíc korun. Tuto částku vždy schvalovalo zastupitelstvo v rámci rozdělování dotací. K pronájmu koupaliště musím uvést, že i v předchozích letech musel organizátor platit nájemné. Areál mají pro letošní rok pronajatý Plánské služby za stejných podmínek jako předchozí nájemce," vysvětlila.

Zároveň ji překvapilo, že ti, kteří na akci dříve přispívali, jsou nyní obviňováni. Podle ní to není příliš taktické. „Za vedení města musím říci, že je nám opravdu líto, že festival Koupák letos nebude. To, že nežijeme v jednoduché době, je skutečnost, se kterou se potýká nejeden podnikatel či firma, tedy potenciální sponzoři festivalu. Je tedy logické, že ochota a možnosti sponzorovat cokoli, je menší," připomněla s tím, že město je připraveno podobné akce nadále podporovat.

Jiří Fejt mladší na facebookových stránkách festivalu prohlásil, že lidé mohou pořadatelům navrhovat náhradní prostory blízko města, například louky nebo bývalé zemědělské areály. Každopádně nové místo pro konání Koupáku by připadalo v úvahu až příští rok. Letos je akce podle všeho definitivně zrušena.

Pohledy návštěvníků

Na facebookových stránkách města i festivalu vznikly obsáhlé diskuze. Například Dáda Piklová uvedla: „Každá obec kolem Plané má své kulturní středisko, jen plánští musí za kulturou za hranice města. A zrovna Koupák byl jednou z mála akcí ve městě, kde se obyvatelé Plané mohli setkat. Osobně mě to mrzí, nevynechala jsem jediný ročník a určitě by stálo za to, zkusit i ten letošní zachránit."

Martin Peugeot se těšil, že na Koupáku oslaví výročí se svou přítelkyní. „Těšili jsme se. Pořád jsem sledoval, jaké kapely letos budou. Měl jsem tam oslavit výročí prvního roku s přítelkyní. Před rokem jsme se na Koupáku poznali. Byl jsem každý rok a bylo to úžasné. Jen vím, že je to fakt velká škoda," napsal.

Vyjádřil se i Milan Mazel. Podle něj musí každý člověk nést zodpovědnost za své jednání. „Je dobré, když lidé vědí, kdo rozhodl o tom, že se letos neuskuteční tradiční akce, na kterou se tolik těšili."