Sedmdesát sedm místo sto jedenácti milionů korun, to už je úspora.

Řeč je o 34 milionech korun, které Plzeňský kraj v příštích dvou letech ušetří za elektřinu a plyn. Náklady na energie snížil letošním nákupem na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Kraj na burze prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrální nákup nakupuje už pět let. „Je to nejefektivnější forma realizace veřejné zakázky. Cena energií je tu dlouhodobě nižší, než bychom dosáhli například elektronickou aukcí. Navíc nás to zbavuje administrativy spojené s přípravou veřejné soutěže a s uzavíráním smluvních vztahů s dodavateli," popsal výhody ředitel Centrálního nákupu Jiří Heran.

Plzeňský kraj nakoupil přes 98 tisíc MWh zemního plynu a 46 tisíc MWh elektřiny. Využije je ve svých objektech a stovce krajských organizací a společností. „Levnější energie tak budou mít všechny krajem zřizované školy a školská zařízení, pět krajských nemocnic, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, zařízení sociální péče, muzea, divadlo i galerie," vyjmenovala mluvčí Krajského úřadu Alena Marešová.

Podobně výhodně minulý měsíc na burze na roky 2017 a 2018 nakoupilo také město Plzeň. Pro západočeskou metropoli to bylo už čtvrté kolo nákupu.

Plzeň ušetří 23,7 milionu korun.

„Město pořizovalo 51 307 MWh silové elektřiny a 32 888 MWh zemního plynu pro své objekty, městské obvody a zřizované organizace. Cenu plynu se podařilo snížit o 8,7 milionu korun a cenu elektřiny se podařilo snížit o 15 milionů korun," uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Elektřina a plyn
Plzeňský kraj na roky 2017 a 2018 nakoupil přes 98 tisíc MWh zemního plynu a 46 tisíc MWh elektřiny.
Plzeň na roky 2017 a 2018 nakoupila 51 307 MWh silové elektřiny a 32 888 MWh zemního plynu.