Dodal, že na nutnosti morálního kodexu, který definuje, jak se má krajský zastupitel chovat, se před volbami shodly všechny politické strany. V republice jej mají schválený pouze Jihomoravský kraj a Praha.

Předsedkyní komise, která navazuje na projekt Otevřený kraj, se stala sušická politička Milena Stárková (ČSSD). „Čerpám hlavně z webu organizace Oživení, která se zabývá principy transparentnosti veřejné správy. Sama jsem podobnou problematiku předtím neřešila," říká Stárková. Podle tohoto serveru se Plzeňský kraj umístil na 11. místě ze všech krajů. „Rozpětí ale nebylo tak velké," hájí hejtmanství Stárková.

A co by měl etický kodex zastupitele obsahovat? Obecné zásady chování (účast na jednání, zodpovědnost, připravenost), ale také povinnost nahlásit střety zájmů či zákaz poskytování výhod spojenou s jeho funkcí. „Postupně bychom chtěli kodex rozšířit i na členy výborů a komisí," doplňuje předsedkyně komise. A součástí bude i neslučitelnost funkcí placených z veřejných zdrojů, žádný uvolněný zastupitel už tak nebude moci být zároveň starostou, senátorem nebo třeba ředitelem školy. Tento bod už krajští zastupitelé schválili loni v listopadu.

Podobný kodex, který zvolení zastupitelé podepisují v mnoha městech republiky, zatím není ani v Plzni nebo jeho obvodech. „Rozhodně bych byl pro jeho zavedení, ale žádný papír nikdy nezaručí, že se zastupitel bude chovat tak, jak má," míní topkař Ondřej Ženíšek.

Opoziční zastupitel tím naznačuje, že je vůbec problém s postihy. Zastupiteli, který tento kodex poruší, totiž žádný například finanční postih nehrozí. „U člena rady je možnost odvolání, ale řadového zastupitele jen může zastupitelstvo vyzvat ke složení mandátu. Nijak nutit ho ale nemůže," upozorňuje Milena Stárková.

Komise pro otevřený kraj se má kromě kodexu zabývat i přístupem k informacím, veřejnými zakázkami nebo účastí na veřejném rozhodování. Jejími členy jsou sociální demokraté, komunisté, zástupci TOP 09, KDU-ČSL, SPO zemanovců, Hospodářské komory nebo univerzity. „Oslovili už jsme i pirátskou stranu a aktivisty spojené s plzeňským referendem," doplnil hejtman Chovanec. Komise bude dvakrát ročně zasedat veřejně, na jednání bude moci dorazit kdokoli.