Po všech sdruženích, která zajišťují péči o předškolní děti, totiž požaduje splnění přísných hygienických podmínek či definuje potřebné zázemí jako šatny nebo počty toalet. „To v arboretu Sofronka, kde fungujeme, splnit nemůžeme. A ani nechceme. Naše filozofie je trošku jiná," říká koordinátorka Lesní školky Větvička Veronika Formánková, která bude společně se zástupci další stovky lesních školek v Česku napjatě čekat na dnešní verdikt Senátu.

Pokud návrh zákona schválí ve znění, jakým prošel sněmovnou, budou mít lesní školky rok na to, aby podmínky splnily. Využít jej ovšem chtějí k dalšímu vyjednávání. „Větvička od září normálně pojede dál," uklidňuje Formánková a připomíná, že školka, která funguje už třetím rokem, má podporu nejen rodičů a města, ale paradoxně také státu. „Od státního fondu životního prostředí jsme dostali půlmilionovou dotaci na dřevěnou jurtu, tedy na naše zázemí," říká Formánková.

Asociace lesních mateřských škol, která v celé republice sdružuje stovku školek starajících se o více než dva a půl tisíce dětí, se bojí toho, že zákon, který slibuje, že stanovením mírnějších podmínek pro skupiny do dvaná-cti dětí pomůže vyřešit situaci přeplněných mateřinek, nako- nec zničí už zavedená zařízení.

Všechna totiž budou muset být registrovaná státem. Pokud do roka nesplní kritéria mateřské školy nebo dětské skupiny, budou muset skončit. Oč tedy lesní školky, pod jimiž iniciovanou petici se už podepsalo jedenáct tisíc lidí, usilují? „Rozhodně nejsme proti celému zákonu. Například malým obcím může pomoci. Chtěli bychom ale, aby registrace nebyla povinná. V takovém případě bychom se stejně jako doposud protloukali na vlastní pěst," říká Formánková. Jelikož lesní školky nemohou být zapsané do rejstříku škol, nehradí jejich provoz stát, ale pouze rodiče. Ti v Plzni zaplatí zhruba pět tisíc korun měsíčně. I přesto jejich zájem o lesní školky roste.

Zatímco v prvním roce si do Větvičky našlo cestu jen deset dětí, letos jich bylo už 25. Pomalu se rozrůstá i Lesní školka Berounka v Druztové. Přírodně zaměřená bude i nová mateřinka Medvíďata.

Stejně jako Větvička se pozvolna rozvíjí i Lesní školka Berounka v Druztové nedaleko Plzně, již před rokem založily dvě ženy na mateřské dovolené. Mateřinka, která přes léto nabízí tři zcela zaplněné turnusy příměstských táborů, od září nabídne i celotýdenní provoz.

„Od nového školního roku máme přihlášených deset dětí. Nejen z Druztové a Zruče, ale také z Plzně nebo Rokycan. Rodiče k nám většinou přicházejí, že si o nás navzájem řeknou, žádnou velkou propagaci nemáme," říká koordinátorka lesní školky a předsedkyně Občanského sdružení Ekoklub rodičů, dětí a přírody Marie Peroutková.

Pod záštitou sdružení má navíc v obci od září začít fungovat kroužek turistiky, angličtiny a rukodělných prací.

Inspirovaná lesní školkou je také mateřinka Medvíďata, která začne fungovat od září u Seneckého rybníka v Plzni. Otevře ji junácké středisko Stopa a kromě pobytu v přírodě dětem nabídne i zázemí ve své klubovně.

Proti zákonu v jeho stávající podobě se postavil i Český svaz ochránců přírody. „Školky nemohou mít parametry dětské skupiny. Těžištěm jejich vzdělávacího programu je celodenní pobyt venku. Rodiče svépomocně staví jurty, týpí, v dětech vytváří pozitivní vztah k přírodě," uvedl předseda svazu Libor Ambrozek.