Na Západočeské univerzitě v Plzni včera zahájily činnost tří letní školy. Jedna je zaměřena na jazyky, druhá na umění a třetí se soustředí na ekonomické vědy.

Již 26. ročník Mezinárodní letní jazykové školy potrvá do 31. července. „V letošním roce evidujeme 408 přihlášených účastníků, z toho 346 studentů a 62 vyučujících," uvedla organizátorka letní školy Jana Jánská Lonská z odboru zahraničních vztahů ZČU. Učitelé a studenti přijedou celkem z 20 zemí celého světa, například z USA, Nigérie, Makedonie, Lotyšska nebo Litvy. Z celkového počtu 87 cizinců se bude podílet na výuce 21 lektorů a za studiem některého z uvedených jazyků přijede 66 studentů.

„Největší zájem je o kurzy anglického jazyka, zejména pro děti a mládež, za kterými následuje čeština pro cizince a němčina," uvedla Jánská Lonská.

Letní jazyková škola 
vyučuje i francouzštinu a španělštinu. Nabídka výuky obsahuje kromě celodenních a odpoledních kurzů i specializované kurzy, například angličtinu pro děti a mládež, komparativní právní studie nebo němčinu ve zdravotnictví.

Druhým projektem ZČU je Mezinárodní letní škola umění – ArtCamp. „Jedenáctý ročník jsem chtěl mít výjimečný, stejně jako celý pro Plzeň tak významný rok 2015. A bude tomu tak. Podařilo se angažovat více hvězd – špičkových zahraničních umělců, je připravena řada nových kurzů a je výrazně rozšířený doprovodný program, který je jako vždy otevřený i široké plzeňské veřejnosti," říká děkan pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Josef Mištera, který ArtCamp založil a od počátku vede jako artdirector.

„Ve třech červencových týdnech projde 35 uměleckými kurzy na 400 účastníků z České republiky i ze zahraničí, například z USA, Japonska nebo Turecka," uvedla provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

Základní nabídku oblíbených kurzů doplnila řada atraktivních novinek. Patří sem například kurz automobilového designu pod vedením italského automobilového designéra Borise Fabrise z firmy Fioravanti v Turíně či kurz japonské malby tuší, který bude vyučovat renomovaná japonská umělkyně Kumi Machida.

Poslední letní školou ZČU, která večra zahájila svůj čtvrtý ročník, je Homo Economicus. Kurz je určen žákům a studentům základních a středních škol ve věku od 6 let, kteří mají zájem nahlédnout do světa ekonomických věd. Účastníci zjistí, že ekonomie nejsou jen grafy a čísla, ale i zábava. Stěžejním tématem tohoto ročníku bude kromě ekonomie a managementu marketing zaměřený na design a kulturu.

Letní školy

Mezinárodní letní jazyková škola
- jazykové kurzy pro děti i dospělé
- 13. až 31. července

Mezinárodní letní škola umění ArtCamp
- výtvarné kurzy
- 13. až 31. července

Letní škola Homo Economicus
- kurzy ekonomických věd
- 13. až 17. července