„Už za sebou máme nějakou historii, takže pět milionů nás nepoloží. Ne každý ale může dát státu pět milionů, které dostane zpět až při ukončení svého podnikání," říká Pavel Varga z likérky L'OR, která sídlí v Losiné u Plzně a zaměřuje se na výrobu absintů. Jako příklad zmiňuje velmi malé, v podstatě rodinné producenty medoviny.

Stát by se podle Vargových slov měl postarat hlavně o navrácení důvěry v české lihoviny, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jako zástupce podniku, který většinu své produkce vyváží do ciziny, o tom ví své. „V Rusku stále ještě nevytáhli naše lahve ze skladů. Ve Francii se nás nejprve zeptali, zda náš absint neobsahuje methanol, a pak nám řekli, ať přijdeme znovu za půl roku," popisuje situaci Varga.

Finanční ztráty podniku způsobil nejen pokles tržeb, ale i další výdaje spojené se státními opatřeními. Třeba výplata mezd zaměstnancům, kteří nemohli pracovat. Za největší podraz však Varga považuje fakt, že stát likérce prodal kolky v době, kdy už věděl, že bude vydávat nové a tyto se stanou neplatnými.

„Sice jsme je mohli vrátit, ale peníze zpět už jsme nedostali," říkám, Varga s tí že proti chování státu je podnik připraven podat během letošního roku žalobu. K podobnému kroku se podle něj chystají i další poškozené firmy.

Kromě samotných likérek metanolová aféra poznamenala i další drobné živnostníky. „Většina prodejců se přesunula do obchodních řetězců, malé obchody skučí," říká Varga. S odlivem hostů se museli vypořádat také hospody a restaurace. „Lidé nechodili ani do hospod na pivo, když si nemohli dát tvrdý alkohol," říká majitel likérky Jenčík a dcery z Prádla u Nepomuku Petr Jenčík.

Sám zatím důsledky prohibice pocítil hlavně během předvánočního trhu, který bývá co do prodejů každoročně nejsilnější.

Podle Unie výrobců a dovozců lihovin se lidé nejvíce vyhýbali vodce, bylinným lihovinám a tuzemáku, tedy nejčastěji falšovanému alkoholu. Obavy kupujících naopak nahrávaly tradičním a prověřeným produktům, jako je Božkov Tuzemský. Zvýšený prodej vodky a rumu podle svých slov zaznamenal i Jenčík. Vzniklé ztráty tak likérce částečně dorovnal i prodej prostřednictvím e-shopu. Ty však podle Jenčíka nikdy nenahradí velké odběratele.

Stejně jako Varga i Jenčík nyní kritizuje hlavně pětimilionovou kauci, která nahrává velkým koncernům. „Hrozí, že se vrátíme do dob socialistického hospodaření, kdy budou na trhu produkty jen deseti největších likérek," stěžuje si Jenčík.