Slunce pálí víc než dřív. Lidé se mohou krásně opálit u Boleváku, nemusí kvůli tomu ani vyjíždět k moři. Může to však přinést krutou daň. Počet pacientů s nádory kůže se zvyšuje. Nejzávažnější z nich je melanom. „V posledních letech jsme měli okolo dvou set nových pacientů s melanomem za rok. Pro srovnání například v 70. letech bylo zhruba 50 až 70 nových pacientů ročně," porovnává přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Karel Pizinger.

Melanom se může objevit na jakémkoliv místě na těle. K jeho vzniku přispívá spálení kůže sluncem. Dominantní roli však podle přednosty kliniky hraje genetika. Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří mají světlý fototyp kůže, jež se na slunci snadněji spálí. „Proto je důležité používat zvlášť v období jara opalovací krémy s ochranným faktorem, a to už od dětského věku," zdůrazňuje odborník, který by rozhodně nedoporučoval ani návštěvu solárií. Melanomem jsou také více ohroženi lidé, kteří mají na těle velký počet znamének.

Světlou kůži má Plzeňanka Kateřina Radová. „Patřím do rizikové skupiny, proto jsem byla u dermatologa, aby mi zkontroloval mateřská znaménka. Bylo mi doporučeno mazat se krémem s ochranným faktorem a kontrolovat svoji kůži," říká osmadvacetiletá blondýna.

Kde se melanom objevuje?

Melanom může vzniknout kdekoliv na těle. „U mužů se nejčastěji objevuje na hrudníku a na zádech, u žen zase na končetinách," upřesnil Pizinger. Odborníci navíc upozorňují, že nádory kůže nebolí.

Většina melanomů vzniká tak, že se na kůži objeví hnědá skvrnka, která se postupně zvětšuje a má nepravidelný tvar. „Chodí i pacienti s třícentimetrovou skvrnkou, to už je samozřejmě pokročilejší stadium," míní přednosta, který dodává, že kožní nádor nebolí, a proto se stává, že lidé přicházejí až v pokročilejším stadiu, kdy nebezpečí spočívá v tom, že nádor má schopnost metastazovat. „Na druhou stranu se dnes většina melanomů zachycuje už v počátečním stadiu, a to především díky informovanosti pacientů," říká Pizinger. Je však žádoucí zmínit, že zdaleka ne všechny atypické skvrny na těle znamenají nádor, přesto by se měl nález zkonzultovat s dermatologem.

Co se týče léčby melanomu, tak v drtivé většině případů je nutné nádor chirurgicky odstranit.

„Není tedy pravda, jak si někteří myslí, že odstraněním kožního ložiska začne rozsev nádorových buněk po těle. Právě naopak," upřesňuje přednosta Karel Pizinger.