Padesáti miliony korun navíc si polepší městská kasa. Peníze jí posílají gambleři, kteří naházeli do automatů víc peněz, než se kterými se počítalo. Co teď s mimořádným přebytkem? Rozporcovat! Peníze město posílá převážně do sportu. Z 50 milionů korun, které se vybraly z automatů nad rámec spočteného výhledu, do něj půjde více než polovina. Včera to odhlasovali městští zastupitelé.

Radnímu pro sport Michalu Dvořákovi (OPAT) například navýšili už schválený 2,5 milionový příspěvek města na srpnový olympijský park za Plazou, kam se bude přenášet dění z olympiády v Rio de Janeiru. Dostává na něj dalších 1,4 milionu korun. „Mysleli jsme, že už to nebude třeba," přiznal ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD). Podotkl, že namísto dvou milionů korun z kraje dostala však Plzeň na park jen polovinu. To je třeba dorovnat. Další milion dostane Plzeň z Českého olympijského výboru. Dvořák argumentuje tím, že rozpočet Plzně na park je i tak nejnižší a jiné parky v republice mají mnohonásobně vyšší náklady.

Kolik vynesl hazard„Počítali jsme s cca 95 miliony Kč, ale je to 145 milionů. Podle toho se upravuje i výhled výnosu pro příští rok," řekl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD)

A do sportu jdou další peníze: 600 tisíc korun padne na studii a projekt dvou budoucích tréninkových hřišť na zimním stadionu. Mají vzniknout mezi hlavní a tréninkovou halou.

Dvakrát 300 tisíc posílá město na podporu sportovní mládeže: prvních fotbalové Viktorii a druhých házenkářům. Jde o odměny za vybojovaný titul.

Deset milionů jako rezerva do budoucna

Více než osm milionů korun zablokovali zastupitelé na infrastrukturu pro nová sportoviště. „Do Prokopávky, Lokomotivy a podobně," vysvětlil Kotas. Do Lokomotivy, konkrétně akce nafukovací hala-tenisové kurty Slavia PU Plzeň, poteče 5,5 milionu korun. A poslední sportovní transakce: dalších 10,5 milionu Kč jde jako rezerva podpoře sportu v budoucnu. Milion Kč dostane také SK Radbuza Plzeň na bazén v Kozinově ulici.

Jak to, že dosud opomíjené sportovní věci mají teď takovou podporu? „Sport tu byl dlouhodobě velmi podfinancován, podívejte se, co peněz šlo například do kultury," zmínil radní Dvořák. Na magistrátě dokonce vzniká nový odbor sportu, který se má dalšímu směřování sportu věnovat.

Další sportovní náklady a investice vyčíslil Dvořák v koncepci sportu, konkrétně v tzv. Akčním plánu 2016-2018. Ty měli zastupitelé včera rovněž schvalovat, primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) ale na začátku jednání oznámil, že bod se z programu stahuje.

Opozice se diví

Opozice se systému rozdělování přebytku diví. „Jen do sportu jde asi 30 milionů. Podle jakého klíče jste to rozdělovali?" zajímalo opozičního zastupitele Ondřeje Ženíška z TOP 09. Jasná odpověď kromě toho, že vše prošlo nutným schvalovacím procesem, ale nepadla.

Oproti sportovním investicím jsou peníze jinam tentokrát jen drobnými. Rovný milion korun dostanou na tzv. frakovné, tedy na nové ošacení, plzeňští filharmonici. S více než 14 miliony může počítat Správa informačních technologií: převážně půjdou do úprav hal v bývalém depu Cukrovarská, kde funguje centrum robotiky a dronů.

V Cukrovarské ulici skončí i 3,7 milionu Kč na rekonstrukci prostor tamější kreativní zóny DEPO 2015.

Zastupitele včera také zajímalo, proč se v hazardu vybírá stále více peněz, když radnice deklaruje, jak herny omezuje. „Hraje se tu vesele dál," konstatoval Ženíšek. Podle vedoucího odboru bezpečnosti magistrátu Aleše Průši bylo v Plzni před čtyřmi lety 2543 automatů vč. výherních loterijních terminálů, letos jich je 1856. Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) připomněl, že město naráží při rušení automatů u ministerstva financí.