„My nekupujeme vůbec žádné sladkosti, spíše česká jablka, přidáme nějaký banán, pomeranč nebo mandarinku. A především sušené ovoce, ať už švestky, ananas nebo meruňky.  Dcera o sladkosti ani příliš nestojí, takže jí je rozhodně nebudu nutit. Vzpomínám si, že jako dítě jsem měla v mikulášském balíčku také hlavně ovoce, burské oříšky a třeba i doma sušené křížaly a švestky, nějaký ten perník a jednu čokoládovou figurku Mikuláše, nebo čerta. Nikdy tam nechyběly uhlí a brambory od čerta, na všem jsme si s bratrem pochutnávali a také jsme spolu měnili. Kila bonbónů a čokolád jsme nepotřebovali, “ řekla Eliščina maminka Alena.

Sušené ovoce je kaloricky mnohem vydatnější než čokoláda

Podle Věry Pillmannové, domažlické lektorky programu Stop obezita, bychom to neměli přehánět ani se sušeným ovocem. „Málokdo možná ví, že sušené ovoce je potírané medem a je kaloricky mnohem vydatnější než čokoláda. Za stravovací návyky dětí jsou zodpovědní především rodiče. Čtyřleté dítě sotva pochopí, když dostane k Mikuláši spoustu sladkostí, že to pro ně není zdravé,“ uvedla Pillmannová s tím, že k období Mikuláše a Vánoc čokoláda patří, avšak v malém množství.

Místo mléčné či bílé čokolády je prý mnohem vhodnější kvalitní hořká čokoláda, ve které je méně cukru a tuku, nebo foukaná čokoládová figurka, protože ta váží sotva třetinu tabulky čokolády. Mikulášská nadílka pro děti je mnohem lepší v podobě přírodních ořechů, želatinových medvídků, malé mističky nutely a čerstvého ovoce.