„Před měsícem jsem podával podnět k prošetření na Krajskou veterinární správu do Plzně s tím, že jsem měl podezření na týrání zvířat. Na místě provedla kontrolu státní veterinářka, která celou věc prošetřila a předala případ týraného koně na životní prostředí do Tachova. Do současné doby se ale nic neděje. Na koně jsem se jel podívat minulý týden a ležel, nemohl se ani zvednout. Je to otřesné," vypráví Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů.

„Já už se na to nemohl dívat. Když byla zima, seděli jsme se ženou v teple a pohled z okna nás bral za srdce. Kůň tam ležel bez ničeho a nemohl se ani zvednout, jak má přerostlá kopyta," uvedl s lítostí soused Adolf Vazač.

Podle chovatelů koní se kopyta strouhají každé dva, tři měsíce. Záleží na potřebě koně. Tuto práci by určitě neměl dělat laik, ale odborník kovář nebo chovatel, který má s touto prací zkušenosti. Cenově se tento zákrok pohybuje přibližně kolem pěti set korun.

To, jak kůň vypadá, je jedna stránka a stránkou druhou je, jak úřad celou situaci řeší. „Doneslo se mi, že měl pan Jeřábek říct, že má plný stůl papírů. Až je vyřeší, tak se bude zajímat o koně," říká rozhořčený Bobál.

Město Tachov situaci začne řešit začátkem příštího týdne, tajemník města tlačí na životní prostředí, aby jednalo rychle: „Majiteli zvířete jsme poslali výzvu k podání vysvětlení. Obesílání je zatím bez odezvy, ještě nám nepřišla zpět dodejka. Protože majitel koně nereaguje, na místo se pojedu podívat v pondělí nebo úterý. To proto, aby se celá situace urychlila," vysvětluje Hubert Jeřábek z odboru životního prostředí v Tachově.

Koně znají lidé z širokého okolí. Jezdí za ním, nosí zásoby jablek a tvrdého chleba. „Je to nádherný kůň. Viditelně nestrádá, není podvyživený. Chodí ho sem ale krmit celá vesnice a lidi z okolí. Sám majitel mu sem vyklopí jeden kulatý balík sena a to je všechno. Teď tu ani to seno není vidět, protože to tady uklidil. Bylo celé plesnivé a promočené. Trávu mu tady taky posekal," říká Vazač.

Příbytek, kde kůň bydlí, není nejpůsobivější. „Když se podíváte na zadní výběh a příbytek, kde má stáj, to je strašný. Vzhledem k tomu, jak se tomu koni špatně chodí tady na trávě, nechci vidět, jak se mu chodí v tom blátě a oraništi," dodal Vazač.

V současné době se bude řešit hlavně stav kopyt zvířete. Při chůzi po neořezaných kopytech, které se neudržovaly několik let, zvíře opravdu trpí. Můžeme si to zkusit každý z nás. Stačí chodit po patách pár minut a budeme z chůze dostávat křeče. „Životní prostředí může jednat dvěma způsoby. Jedním způsobem řešení situace je, kdy majitel nechá ořezat kopyta a postará se o koně sám. Druhým možným způsobem je, že my zajistíme péči určité osoby, v tomto případě by to byl například veterinář, který se o koně postará. My celou péči zaplatíme a nadále to budeme po majiteli koně vymáhat," dodal Jeřábek.

Jak vyplynulo z informací, které měl Deník k dispozici, majitelem koně by měl být cizinec, který na místo jezdí velice sporadicky a nepravidelně. Údajný majitel zvířete s úřady v podstatě nekomunikuje, kontaktovat se jej nepodařilo ani nám.

Gabriela Jägerová