Díky tomuto návrhu mladý průmyslový designér nejen zdárně ukončil magisterské studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, ale také vyhrál cenu Talent designu za rok 2011. Tu letos po třetí udělil zlínský Nadační fond Martina Růžičky. Soutner se svým návrhem porazil 270 mladých designerů z Česka i ze zahraničí.
Přestože návrh vlaku vznikal ve spolupráci s ostravskou společností Škoda Vagonka, na koleje pravděpodobně nevyjede. „To by byl životní úspěch, kdybych na kolejích viděl jezdit svůj vlak,“ říká Soutner, který nyní pracuje jako konstrukční designér v plzeňské Techmánii. Pod jeho rukama se mimo jiné rodí i nová expozice vesmíru.
Součástí finálního zpracování diplomové práce byl i model vlaku. Ten je v měřítku 1:20 dlouhý více než dva a půl metru a v budoucnu by mohl být k vidění i v expozici Techmánie.
V rámci studentských prací Soutner navrhl také interiér osobního auta nebo kabinu řidiče tramvaje. „Dopravní prostředky jsem nikdy prioritně navrhovat nechtěl, vždycky to tak vyšlo,“ říká mladý průmyslový designér, který letošní zimu strávil také budováním snow parku ve Špindlerově mlýně.
Soutnerova záliba ve snowboardingu se projevila i při zpracování školního úkolu, kdy měl na zadání PLAY zpracovat návrh hudebního nástroje. „Byl to takový trenažér stability, který vypadal jako skateboard. Člověk na něm balancoval a podle toho, na jakou stranu se prkno pohnulo, tak hrálo,“ přibližuje Soutner svůj výtvor, který se stal i součástí stejnojmenné výstavy Petra Nikla v pražském Mánesu.
„Za označení designér se skoro stydím. To bych mohl dělat i nehty,“ říká s úsměvem mladík, který si klade za cíl lidem svou prací hlavně usnadňat a zpříjemňovat život. „Důležité je stále hledat nová řešení. Zamýšlet se nad bezpečností a ergonomií předmětů,“ říká designér, který se nebrání žádnému pracovnímu zadání. „Navrhnout dobrý zubní kartáček může být mnohem obtížnější než vlak nebo letadlo,“ říkáSoutner, kterému na vlacích osobně nejvíc vadí jejich zpožďování.
Hana Pražáková