„Podávali jsme ústavní stížnost k ústavnímu soudu, ministerstvo financí k tomu podalo vyjádření, že s tím nesouhlasí a my jsme byli ústavním soudem vyzváni, abychom na vyjádření ministerstva reagovali. Mezitím ale ministerstvo, poté co jsme stížnost podali, zahájilo řízení s řadou provozoven o odnětí licencí k provozování hracích přístrojů, a to z toho důvodu, že licence jsou v rozporu s naší obecně závaznou vyhláškou. Takže za této situace vyčkáváme, jak to bude dál. Jestliže řízení budou úspěšně dovedena do konce, tak je možné, že ani řízení před ústavním soudem nebude nutné," řekl Deníku místostarosta Klatov Jiří Štancl.

Tato situace se týká všech heren na území Klatov. Jde přibližně o 25 provozoven, ve kterých je okolo 300 hracích přístrojů. Radnice doufá, že až ministerstvo dokončí řízení s první částí provozoven, že stejným způsobem bude pokračovat i u ostatních.

Říjen rozhodne

Výsledku, o který město usilovalo, dosáhnou tehdy, až budou všechna řízení dotažena do konce. „Zatím byla řízení zahájena. Ministerstvo má ze zákona 30 dnů, ve složitých případech se to může i prodloužit. Ale vláda svým usnesením asi před dvěma měsíci ministerstvu nařídila skončit nařízení nejdéle do devadesáti dnů. U každého přístroje je řízení zahájeno v jinou dobu, ale počítám, že do konce října bychom měli vědět, jak to dopadlo," uvedl Štancl a dodal, že ústavní stížnost pomohla k tomu, že ministerstvo začalo řešit situaci přednostně v Klatovech.

Jeden z provozovatelů, který má v Klatovech čtyři herny, ve kterých mu měly licence na hrací automaty platit až do konce roku 2014, ale nejspíše skončí už nyní, je Vlastimil Lagron.

Ten však s tímto krokem rozhodně nesouhlasí. „Myslím si, že je to nesmysl. Město tím přijde o peníze, protože lidé, kteří si chodili zahrát, budou jezdit jinam. Podle mě se měla nastavit určitá pravidla, která by každý dodržoval, a mohlo to fungovat dál. Stejně tak jako má město možnost hrací automaty zakázat, tak má možnost vyhlášku také upravit a například určit místo, kde by se herny provozovat mohly, ale to město neudělalo. Tahle zábava bude v Klatovech chybět. Podle mě je to krok proti českým podnikatelům," zhodnotil Lagron.