Sezona Modrého sloupu začne na Šumavě 15. července. V ten den se tradiční trasa skrze Luzenské údolí směrem do Bavorska otevře pro veřejnost. I když to bude kvůli ochraně přírody, hlavně vzácného tetřeva hlušce, který zde žije, ve velmi regulovaném režimu.

„Nejnovější výsledky tříletého česko-bavorského monitoringu zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrze Luzenské údolí představuje pro populaci tetřeva hlušce nejlepší řešení, které představuje rovnováhu mezi ochranou přírody a turistikou," uvádí ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Nová nocoviště

Modrý sloup ale není to jediné, co nabídne letošní šumavská sezona. Hned 5. července se slavnostně otevře nově zrekonstruovaná část Schwarzenberského plavebního kanálu. V délce 3,2 kilometru od Pestřice po Modrý potok. O tomto víkendu se tam také uskuteční mezinárodní setkání plavců a vorařů.

„Určitě vzniknou nová místa pro další nouzová nocoviště - postavíme nové vyhlídky, podobné jako je ta na Černé hoře u Modravy. Nová vyhlídka bude stát poblíž obce Chlum u Volar, ze které by byl krásný výhled na Mrtvý luh. Další vyhlídka by mohla stát na Oblíku u Srní a na Kamenné hlavě u Českých Žlebů," vyjmenovává Mánek.

Chtějí i sruby

Na Šumavě vyrostou nové areály lesních her. Jeden už stojí na Stožci. „To je vzorový případ. Nové vzniknou na existujících naučných stezkách kolem Kvildy a kolem Borových Lad," doplňuje vedoucí marketingu Národního parku Šumava Josef Štemberk.

Správa parku dále plánuje opravy některých informačních středisek - například na Poledníku, na Stožci, na Rokytě, v Kašperských Horách. Rekonstrukce se také dočká restaurace na Březníku, kde se mohou občerstvit turisté, kteří vyrazí na Modrý sloup.

Na Šumavě vzniká nová cyklostezka - Skelná - Vysoké lávky na Prášilsku. „Rekonstruujeme 15 lesních cest o délce více než 30 kilometrů. Již dříve jsme vytipovali nové trasy pro výpravy do divočiny, které nově míří i na území CHKO," přibližuje mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Přes Roklanský potok nedaleko Modravy povede již v létě nová lávka, která navíc v zimě ulehčí život běžkařům.

Pokud se podaří získat pracovníkům Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava všechna důležitá povolení, budou stát na Šumavě přenocovací sruby - jeden by měl například být v Hůrce u Železné Rudy. Vedle toho správa parku letos v létě uspořádá zhruba dvě stovky programů pro veřejnost.