Plzeň - V srpnu zamíří už tradičně do některých památkových objektů v Plzeňském kraji letní divadelní minifestivaly. Šumavský královský hrad Kašperk obsadí jako každoročně se dvěma inscenacemi pražský divadelní spolek Kašpar, další hry uvidí diváci při přehlídkách na zámku v Nebílovech a na hradě Švihov, uvedli kasteláni a pořadatelé divadla.

Letos počtrnácté se stane Kašperk, tyčící se nad šumavskými lesy, jevištěm pro pražský spolek Kašpar. Jako kulisa slouží zřícenina hradního paláce ze 14. století a přilehlé věže. "Představení mají díky tomu jedinečnou atmosféru. Je zde vynikající akustika, proto účinkující hrají a zpívají bez ozvučení. Na Kašperk není třeba vozit divadelní kulisy, autentickou kulisu vytváří hrad - světla a stíny, balkon z věže, přelétávající netopýr, zářivé hvězdy nad hlavami, pokud není počasí proti," řekl kastelán Zdeněk Svoboda. Letos se mohou návštěvníci opět těšit na hru Cyrano od Edmonda Rostanda a na Kašperku premiérově na Romea a Julii od Williama Shakespeara. "V hlavních rolích slavných milenců se představí Matouš Ruml a Tereza Rumlová. V dalších rolích vystoupí Jan Potměšil, Ilona Svobodová, Adrian Jastraban, Petr Lněnička a další," vyjmenoval Svoboda. Romeo a Julie se hraje od 3. do 6. srpna a od 7. do 10. srpna Cyrano s Martinem Hofmannem a Jitkou Čvančarovou v hlavních rolích.

Osmý ročník divadelního festivalu se uskuteční od 9. srpna na hradě Švihov na Klatovsku a do 21. srpna nabídne tři různé inscenace. "Začínáme hrou Jak se vede, pane Vyskočile? a potom 13. a 14. srpna uvádíme světovou premiéru komedie Příběh jednoho hradu, kde hraje Lukáš Langmajer, Anna Kulovaná, Ernesto Čekan a další," uvedl organizátor přehlídky Karel Soukup. Přehlídku zakončí 21. srpna komedie Mafie a city.

Tři představení má na programu od 22. srpna také zámek v Nebílovech na Plzeňsku. Nebílovské divadelní léto nabídne na nádvoří zámku nejdříve inscenaci Filumena Marturano se Svatoplukem Skopalem a Simonou Stašovou, 23. srpna Karla Rodena ve hře Zdravý nemocný a 24. srpna hru Opačné pohlaví s Janou Krausovou a Bohumilem Kleplem.