Schody zmizely předposlední květnový den. „Zloději ukradli čtyři schody a tím znemožnili výstup na vyhlídku na hradě. Krádež schodů jsme nahlásili policii," sdělil Deníku starosta Kokašic Václav Panoš.

Dnes už jsou schody opravené a vyhlídka je opět přístupná. „Tímto bychom chtěli poděkovat firmě, která nám opravu zajistila během týdne," dodal starosta s tím, že to nebylo poprvé, co někdo na Krasíkově škodil. „Už loni, ale i letos, jsme  měnit visací zámky, do kterých někdo nastříkal lepidlo na kov. Šlo o visací zámky na závoře a na mříži u kostela. Vždy se jednalo o škodu malého rozsahu, ale pro obec je to velice nepříjemná záležitost, protože se snažíme zatraktivnit hrad Krasíkov pro veřejnost a vandalové nám záměrně škodí. Těžko se proti nim bojuje," postěžoval si kokašický starosta.

Pachatel krádeže schodů zůstává neznámý. „Policisté z obvodního oddělení Konstantinovy Lázně přijali 30. května oznámení o tom, že došlo ke krádeži. Neznámý pachatel odcizil čtyři kovové schody z kovového schodiště vyhlídkové terasy na zřícenině hradu Švamberk v katastrálním území obce Kokašice," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

„Uvedeným jednáním byla způsobena škoda na odcizených věcech obci Kokašice ve výši celkem čtyři tisíce korun. Policisté ohledali místo činu a věc zaevidovali jako přestupek proti majetku. Po pachateli pátrají," dodala Brožová.

Schodiště k vyhlídkovému ochozu a samotný vyhlídkový ochoz na hradu Švamberk na Krasíkově jsou relativně nové, konstrukce sem byla instalována téměř na den přesně před dvěma roky. Z vyhlídkového ochozu je impozantní pohled do okolní krajiny.

S řáděním vandalů, případně zlodějů, se nepotýkají pouze správci hradu Švamberk na Krasíkově. Své zkušenosti s nimi mají také v Přimdě.
Tam se někdo vloupal do dřevěného objektu pokladny pod zříceninou hradu Přimda. „Těsně před začátkem sezony někdo vykopl dveře do pokladny," řekl Deníku průvodce Josef Rídl. „Ale protože všechny cennosti jsem měl v tu dobu uložené doma, nic se neztratilo," doplnil s tím, že přímo hradního objektu zatím vandalismus nedosáhl.

Zříceninu hradu Přimda spravuje českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu. To má na Tachovsku  ve své správě mimo jiné ještě zříceninu hradu Gutštejn nedaleko Konstantinových Lázní. „Na Gutštejnu jsme zatím žádný podobný případ naštěstí nezaznamenali," uvedla mluvčí Jitka Skořepová.

Se zlodějnou se setkávají pravidelně také členové sdružení za obnovu hrádku Volfštejn na Vlčí hoře u Černošína. „Setkáváme se s tím neustále. Vesměs to bývá na začátku stavební sezony, že se tam někdo dostane, urazí zámky a vezme si, co se mu hodí," řekl Deníku Václav Menšík z uvedeného sdružení. „Každý rok něco zmizí z lešení, před pár lety se nám tam ztratil dokonce elektrický vrátek," doplnil s tím, že větší problémy jsou se zloději, než s vandaly. „Jednou se nám ztratila informační tabule, občas se stane, že tam někdo přespí, udělá nepořádek a na nás je, abychom to pak uklidili," dodal.

Některým památkovým objektům se nájezdy vandalů či zlodějů naštěstí zatím vyhýbají. „Nám sice poměrně nedávno vykradli obecní sklad hned naproti obecnímu úřadu, ale na zámku jsme problémy tohoto druhu naštěstí ještě neměli, zatím se mu to vyhýbá," vyjádřil se místostarosta Svojšína Tomáš Petráň.

Také jízdárna ve Světcích byla zatím ušetřena. „Musím zaklepat, ale naštěstí se nám zatím ještě nic neztratilo," uvedl průvodce v jízdárně Pavel Voltr. „Je to zázrak, zatím nám žádnou část fasády neposprejovali, nic nerozbili, žádná okna, a také se nic neztratilo," dodal.