„Je to necelý týden, co nám byl dovezen pes, zřejmě kříženec staforda a dogy. Lidé ho našli na hranicích přivázaného vodítkem ke stromu u silnice. Pes nejeví vůbec žádné známky agresivity. Po podstoupené veterinární prohlídce bylo zjištěno, že má pes čip a podle registru zvířat jsme zjistili, že pes pochází z Německa. Majitele se dopátrat nepodařilo, protože byl z registru nejspíše odhlášen," informovala Dana Růžková z Psího útulku U Šmudliny.

Do zakázaných plemen v Bavorsku je zařazen americký stafordšírský teriér, anglický stafordšírský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodéský ridgeback, rotvajler, pitbul a jejich kříženci.

Před zákazem chovu byla ve většině spolkových zemí povinnost vodit tyto psy na vodítku a s náhubkem na všech veřejnosti přístupných místech. V některých městech se radní snažili prosadit zákaz vycházení takových psů na veškerá veřejně přístupná místa.

Jiný domov, nebo eutanazie

Pokud je tedy rodina, která vlastní několik let například bulteriéra, musí mu najít buď jiný domov, a to třeba v Česku, nebo pes musí podstoupit eutanazii.

„Naše klinika s tím má vlastní zkušenost. Volal k nám pán, že má v Německu známého, který má roční kříženou pitbullku se stafordem. Je to naše pacientka, absolutně nekonfliktní. Ptal se, jestli nemáme možnost jí najít nový domov u nás v Česku. Kdyby totiž nerespektoval zákon, musel by zaplatit velice tučnou pokutu. Fenka nakonec domov v Česku našla. Obávám se, že tento nesmyslný zákon bude začátkem pro Česko," sdělila tachovská veterinářka Diana Janouškovcová.

Pokud budou němečtí chovatelé odkládat psy v českém příhraničí, doplatí na to obce, které budou muset zajistit odchytovou službu a o psa se postarat.