„V rámci bezplatné právní pomoci se na nás obrátila paní, jejíž syn podnikal, a nedařilo se mu. Nikde mu nepůjčili. Dostal tip na muže, který by mu mohl vypomoci,” sdělil Deníku plzeňský právník František Koranda.

Na schůzce si domluvili půjčku ve výši milionu korun. Věřitel chtěl ale do zástavy byt, který zadlužený muž vlastnil. Sepsali tedy zástavní smlouvu. To ale lichváři nestačilo. „Řekl, že má strach, jak bude peníze vymáhat, a že by bylo lepší sepsat rovnou kupní smlouvu. Dlužník svolil s tím, že splácet bude, tak není problém,” pokračuje Koranda. Pokud by totiž byla podepsána pouze zástavní smlouva, v případě neplacení dluhu by byt věřiteli nepropadl.

Podnikatel ale peníze neměl, a žádal o odložení splátek dluhu. Věřitel na to přistoupil ale pod podmínkou, že se k ručení svým bytem připojí i dlužníkova matka. „Ta udělala tu chybu, že souhlasila a rovněž podepsala kupní smlouvu. Po čtrnácti dnech byla se synem vyzvána, aby dluh uhradili. Nestalo se tak. Věřitel hned druhý den poslal na katastrální úřad dvě kupní smlouvy,” uvedl právník.

Bylo štěstí, že lichvář nestačil byty prodat

Za milion korun by tak muž získal dva byty v hodnotě zhruba tři a půl milionu korun. To se ale nakonec nestalo. Soudce totiž rozhodl, že kupní smlouvy jsou neplatné. Podle Korandy bylo štěstí, že lichvář v tomto případě nestačil byty prodat. Pak by bylo vše složitější, protože by do hry vstoupil ještě ten, kdo byt v dobré víře koupil.

Podobné případy většinou ale mívají jiné konce. „Řádilo tady několik podobných part. Lidé kvůli nim přišli o desítky bytů,” doplňuje Koranda. Mnohdy se prý stalo, že člověk stále bydlel ve svém bytě a jednoho dne někdo přišel a řekl, že byt patří jemu.

Takových kauz řešili policisté více

Plzeňští policisté v současné době neřeší žádný takový případ. V nedávné minulosti se s nimi ale setkávali. „Takových kauz bylo více,” říká policejní mluvčí Simona Čejková.

Události mají většinou podobný průběh. Lichvář si vytipuje někoho, kdo dluží větší částku a zároveň je vlastníkem nemovitosti. Dlužníkovi půjčí peníze a ve chvíli, kdy ten neuhradí jednu splátku, stává se nájemcem bytu a obratem se jej snaží prodat.

Čtěte také: Lichvářské půjčky frčí. Jak jim zatnout tipec?