Dosavadní tradiční modré stejnokroje podobné obleku železničářů či pošťáků mají vystřídat antracitově šedé obleky doplněné barevnými prvky. „Zelené doplňky budou mít řidiči trolejbusů, červené šoféři autobusů a žluté ti, co řídí tramvaje," potvrdil generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Současné uniformy dopraváků jsou střihem i použitými materiály asi z 80. let minulého století a jejich kvalita je po několikerém vyprání špatná. I to je důvod, proč chce vedení PMDP lidi z podniku převléci. „Jde přibližně o 550 řidičů, dvacítku dispečerů a pak zaměstnance na přepážkách," vysvětlil Kraus.

Návrhy nových uniforem připravila výtvarnice a modistka Alice Tampová. „Hlavním požadavkem byla změna barvy," uvedla Tampová. Proto zvolila tmavě šedou, která, která se dá dobře kombinovat s doplňky. Vyhrála si hlavně s oblečením pro ženy-řidičky. „Jejich současné uniformy mají ženskost na bodě nula, jsou téměř pánské a nehledělo se příliš ani na velikosti," dodala návrhářka.

Koho převléknou550 řidičů PMDP, z toho je 49 řidiček tramvají, 1 řidička trolejbusu a 2 řidičky autobusu. Každý šofér bude mít jiné barevné doplňky tmavě šedé uniformy – trolejbusu bude mít zelené, autobusu červené a tramvaje žluté. Nové uniformy dostane také 20 dispečerů a zaměstnanci přepážek zákaznických center PMDP.

Ženy dostanou šedé šaty princesového střihu. Jako doplněk pak klobouček, na zimu tříčtvrteční kabát s logem podniku.

„Řidičky ale nebudeme nutit, aby jezdily jen v šatech. Budou mít k dispozici i kalhoty," doplnil dopravně provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček.

V březnu chce podnik vypsat výběrové řízení na dodavatele, v létě vyhodnotí nabídky. „S vystrojováním bychom začali počátkem roku 2016," potvrdil Kraus.

Dnes fasují zaměstnanci dopravního podniku uniformu odpovídající roční době při nástupu. „K tomu ještě dostanou bundu a každý rok jsou jim přidělovány body, které pak směňují za ten kus oblečení, který právě potřebují," vysvětlil Kraus. O oblečení se starají a perou si ho sami, mají na to 200korunový měsíční příplatek na údržbu.

Pořizovatel nového firemního oblečení bude muset dodat vzory materiálů, ze kterých se bude šít. „Musí pak odpovídat za kvalitu. Uvažujeme o tom, že by se dodavatel staral v budoucnu o údržbu uniforem a zajišťoval zaměstnancům i praní a čistírnu," dodal Kraus. Přibližná částka potřebná na vystrojení jednoho zaměstnance PMDP se nyní pohybuje kolem 6500 korun.

O tom, kolik peněz bude podnik stát kompletní obnova ošacení, nechce zatím PMDP spekulovat. „Jaká výše nabídnuté ceny bude pro nás akceptovatelná, nelze dopředu stanovit. Vše bude záviset především na nabídnuté kvalitě," uvedl Jiří Ptáček.