„Vítám zástupce Klubu přátel rozhleden i vás všechny sousedy," prohlásil při oficiálním zahájení starosta Jan Špilar. Dorazili představitelé okolních obcí i patrioti Břas, kteří se těšili, až zvládnou čtyři patra a nakouknou hodně do dálky. Mimochodem od předání prostoru 10. dubna až do finále 3. července trvala výstavba 2013 hodin!

Podle návrhu projektantů rokycanské společnosti Area a konstruktéra ze Šťáhlavic se do díla pustili Plzeňané. „Byli perfektní a platí to především o upevnění lešení s ohledem na nepravidelný tvar," přiznal Milan Froněk ve funkci stavebního dozoru.

Půdorys je téměř čtvercový, ale k vrcholu se dvě hrany sbíhají. Předposlední podlaží v deseti metrech je s vyhlídkou pro veřejnost. V nejvyšším patře (pouze pro povolané a po žebříku) je pak místnost s IT technikou pro přenos dat elektronických komunikací.

Než monument vyrostl, bylo spotřebováno 135 tun betonu, 25 tun smrkového řeziva pro nosnou konstrukci a osm tun dřeva na opláštění. Prkna na podlahu vážila skoro pět tun a jen o tunu méně měly ocelové spojovací a kotevní prvky.

Břasy zaplatily za investici přes dva miliony korun a hledají pro rozhlednu jméno. Jasno naopak mají o otevírací době: „Od osmi do dvaceti hodin a věřím, že se návštěvníci budou chovat ke stavbě s respektem. Budou zde sice instalovány kamery, jenže všechno je to o slušnosti lidí," doufá Špilar.

„Němčovice nejsou vidět. Asi budeme muset kus lesa vykácet," smál se starosta Karel Ferschmann. Jeho kolega ze Skomelna Milan Bechyně kus vesnice viděl a panorama severu ho doslova uchvátilo. Jiné starosti měl Vladislav Sajdl z Klubu českých turistů v Rokycanech: „Musíme vyznačit trasu a představu už mám. Ze stupenského nádraží kolem nejkrásnějších koutů regionu."