„Všichni v rodině se snažíme brát dovolenou tak, abychom si děti nějak prostřídali," říká Helena Smutná, která má to štěstí, že může počítat i s pomocí babiček. Obě sice ještě pracují, ale na léto si vždy plánují dovolenou s vnoučaty. Ti, kdo takovou možnost nemají, musejí hledat jiné způsoby, jak se o děti postarat.

Ve čtyřech největších plzeňských obvodech se o děti postarají ve vybraných školkách. Konkrétně na Slovanech budou v červenci v provozu dvě mateřinky s celkovou kapacitou okolo 150 dětí, na srpen v obvodu vyčlenili stovku míst.

„Přestože v červenci zatím registrujeme mírný převis dětí, myslím, že se stanovenou kapacitou vystačíme. Ne každý den totiž chodí všechny děti. V srpnu ale asi budeme muset otevřít ještě jednu třídu v jiné školce," vysvětluje vedoucí ekonomického odboru druhého městského obvodu Miroslav Němec.

Aby se podobně jako v předchozích letech nestávalo, že rodiče dítě do školky přihlásí, ale to do ní nakonec nenastoupí, zavedl letos magistrát podmíněné zápisné. Rodiče musejí do poloviny června za děti zaplatit školné. Termíny, do kdy mohli rodiče děti do školek přihlásit, už jsou uzavřené.

„Až poté uvidíme, jak velký zájem o školky o prázdninách skutečně je," říká Jana Grossová, která má ve čtvrtém městském obvodu na starost provoz mateřských škol.

Na Doubravce se o děti v červenci postarají v 6. mateřské škole s kapacitou 104 dětí, v srpnu jsou všechny školky v tomto obvodu zavřené. „Rodiče už jsou na to zvyklí a otevřenou školku v srpnu nepožadují," říká Grossová. K dispozici jsou školky v jiných městských částech.

O děti se též postarají v Dětském stacionáři při Nemocnici u Sv. Jiří.

Ne všichni rodiče však chtějí dát své potomky do cizí školky. Především citlivějším dětem déle trvá, než si v novém prostředí zvyknou. „I když je to finančně náročné, radši na čtrnáct dní zaplatím chůvu, protože vím, že je o dítě dobře postaráno, než aby malá celé dny probrečela ve školce," říká Klára Žáčková, která placeného hlídání příležitostně využívá.

Také ředitelka 2. mateřské školy Lenka Němečková potvrzuje, že mnozí rodiče děti o prázdninách do mateřinky pošlou ochotněji, když se jedná o jejich domovskou školku.