Dvaatřicet obcí z Plzeňského kraje, z toho pět z Plzeňska, je na seznamu těch, kterým Krajský úřad poskytne dotace na odstranění následků letošních bleskových povodní.

Vyplavené obce na peníze nečekaly – se škodami se popraly samy během léta a dotace jim teď zaplní mezery v jejich rozpočtech. Celkem jde o téměř čtyřmilionovou částku, jejíž rozdělení krajští radní odsouhlasili na svém posledním jednání. Ještě zbývá, aby kývli zastupitelé.

Během tohoto léta to nebude poprvé, protože už v červnu poslali zastupitelé 1,4 milionu korun devíti obcím. Hejtman Václav Šlajs je tehdy upozorňoval, že v září budou pravděpodobně následovat další.

Nevídané lijáky

Například Mladotice od kraje získají 440 tisíc korun. „Nejstarší obyvatelé si nepamatují, že by se tady někdy stalo něco podobného," líčí červnové lijáky a bleskovou povodeň starosta Zdeněk Slach.

Voda se do obce v kotlině valila především z kukuřičných polí. „Peníze použijeme na náklady čištění kanalizace, úpravy různých struh, opravy komunikací. Do budoucna bychom rádi u obce vybudovali nějaké protipovodňové opatření, například retenční nádrž, která by vodu dokázala zadržet," tvrdí Slach.

Voda poškodila nádrž

Starý Plzenec má dostat 115 tisíc korun. Povodeň tam zanesla bahnem požární nádrž, která slouží i jako koupaliště. Začátkem července ji bylo třeba vypustit. „Hasiči pak museli vlézt dovnitř a vydrhnout ji rejžáky, napouštění trvalo asi týden," popsala starostka Plzence Vlasta Doláková.

Dalších 200 tisíc korun radní posílají Vejprnicím, kam deště také naplavily bahno z polí, zatopily také chatovou kolonii a poničily cyklostezku.

Dotace pro vyplavené Plzeňsko• Mladotice: 440 000,-
• Soběkury: 50 000,-
• Heřmanova Huť: 10 000,-
• Starý Plzenec: 115 000,-
• Vejprnice: 200 000,- 
+ už v červnu schválené dotace: Hvozd (380 000,-), Kozojedy (117 000,-), Štichovice (135 000,-), Únětice (50 000,-) a Šťáhlavy (230 000,-)