Jedinou obcí v okrese Klatovy, kde se nepodařilo sestavit kandidátní listinu pro říjnové komunální volby, je Srní. Šumavskou obec dočasně povede jmenovaný správce.

Současné vedení obce se rozhodlo po dvou volebních obdobích dále nekandidovat. „Nemá smysl si nic nalhávat. Nejsem nejmladší a práce s řízením obce je více než dost. Stála jsem ve vedení obce osm let, myslím si, že Srní by možná prospěla změna," řekla Deníku starostka Srní Ivana Pěčová. Další členové vedení obce bez starostky kandidovat nechtějí.

„O situaci v Srní jsem informoval ministerstvo vnitra. V našem regionu je to jediná obec, kde není podaná kandidátka. Ministerstvo bude jmenovat správce, který bude obec řídit," konstatoval tajemník radnice v Kašperských Horách, pod které Srní spadá, Jaroslav Rajtmajer.

„V obci, kde se nebudou konat volby (z důvodu nesestavení kandidátní listiny), bude jmenován správce obce. Správce, kterým je pracovník ministerstva vnitra, je jmenován ministrem a jeho pravomoci jsou omezené, prakticky dostačují jen na zabezpečení základního fungování obce. Správce obce nenahrazuje působnost zastupitelstva obce. V obci se potom budou konat dodatečné volby," upřesnil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Správce například nesmí zahájit investiční akce, obec pod jeho řízením nemůže podat ani žádosti o dotace.

Ministr vnitra poté vyhlásí v obci nové volby. „Ministr má měsíc od zveřejnění výsledků voleb, aby vyhlásil dodatečné volby. Ty se budou konat do devadesáti dnů od vyhlášení," upřesnil Řepka.

Jinde podali všichni

V ostatních obcích s rozšířenou působností neevidují obec, kde by nikdo nechtěl kandidovat. „U nás podaly kandidátní listiny všechny obce," informoval vedoucí odboru vnitřních věcí klatovské radnice Milan Jarošík. Podobně jsou na tom v Horažďovicích. „Máme podány všechny kandidátní listiny, nevím o tom, že by v nějaké obci nebyla kandidátka sestavena," konstatovala tajemnice horažďovické radnice Ivana Dušková. Kompletní kandidátky mají v evidenci také v Sušici. „Někde jsme sice čekali na doplnění, ale máme všechno kompletní," řekl Deníku vedoucí správního odboru sušické radnice Milan Gregor.