O jubilejní 50. ročník Rallye Šumava Klatovy a 24. Historic Vltava Rallye, které startují v pátek v Klatovech, je velký divácký zájem. Potvrdilo se to již ve čtvrtek večer na předstartovní show. Kromě kulturního programu, který obstaraly mažoretky Městského kulturního střediska Klatovy a skupina ABBA STARS, se na klatovském náměstí představily vybrané posádky.

Diváci viděli například tři posádky, které odstartují do obou rallye jako první, svůj vůz i ambice představil také zpěvák Daniel Landa. Největší pozornost samozřejmě budil Jan Kopecký s tovární Škodou Fabií R5, která má v Klatovech premiéru, či vítěz Rallye Monte Carlo z roku 2011 Bryan Bouffier nebo obhájce loňského prvenství, plzeňský jezdec Václav Pech.

Vyhraje Václav Pech, Jan Kopecký, Bryan Bouffier nebo někdo další z širokého startovního pole? Boj o prvenství na jubilejní 50. Rallye Šumava Klatovy (RŠK) začne v pátek v podvečer a vítěze budeme znát v sobotu odpoledne. Na šumavské tratě ale vyrazí v pátek jako první soutěžní posádky 24. Historic Vltava Rallye (HVR). Pořadatelé z Pošumavského automotoklubu při AČR uspořádali také premiérovou soutěž, a to 1. Rallye Šumava Legend.

Historic Rallye Vltava, která v pátek startuje na klatovském náměstí Míru v 15.30 hodin, je zařazena mimo jiné do seriálů mistrovství Evropy i České republiky v rally historických vozidel. Rallye Šumava Klatovy, jejíž start je naplánován na 17. hodinu, je zařazena do mistrovství České republiky v rally.

Nová fabia

Letošní jubilejní ročník „Šumavy" se může pochlubit hned několika premiérami.

Nejatraktivnější premiérou bude určitě představení vozu Škoda Fabia R5 s tovární posádkou týmu Škoda Motorsport Janem Kopeckým a Pavlem Dreslerem. Velké překvapení přichystal na letošní jubilejní Šumavu Gemini Clinic Rally Team. Do speciálu Citroën DS3 R5 totiž usedne špičkový francouzský pilot Bryan Bouffier, dlouholetý tovární jezdec Peugeotu. Bouffier dosáhl největších úspěchů na Rallye Monte Carlo. V roce 2011 tuto legendární soutěž vyhrál a v loňské sezoně dojel s privátním vozem v absolutním pořadí druhý.

Městský okruh

Další dvě novinky letošní rallye se týkají tratí. Klatovský okruh, první rychlostní zkouška celé rallye, se letos jede nezvykle proti směru hodinových ručiček. Pořadatelé do programu také zařadili městský okruh. Ten se pojede v pátek večer na Erbenově náměstí v Klatovech za umělého osvětlení jako RZ 4.

Návrat Jensena

Jestliže jsou otázky kolem adeptů na vítězství na „Šumavě", „Vltava" je na tom podobně.

„Do Klatov se totiž vrací dvojnásobný vítěz soutěže, Nor Jensen, jenž navíc po letech usedl zpět do Porsche 911. Lze tak očekávat velký souboj těchto kultovních vozů, na startu bude totiž znovu i obhájce loňského triumfu Švéd Myrsell, stejně jako druhý muž loňského pořadí, další švédský závodník Johnsen. Tradičně znepříjemnit situaci „poršákům" se bude určitě snažit zejména hejno fordů v čele s Janssonem a Wirtmannem, rychlí ale budou nesporně i další. Náš prapor by měl nejvýše držet Jiří Navrátil se svojí rychlou sierrou," představil některé z adeptů na nejvyšší příčky Karel Špaček z tiskového střediska rallye.

Omezení

Rallye však není jen parádní podívaná. Znamená i komplikace v dopravě kvůli uzavírkám tratí rychlostních zkoušek. Pozor si diváci musejí také dávat na zloděje.

„Řidiči buďte opatrní a ohleduplní, protože na některých komunikacích bude při rychlostních zkouškách vyloučen nebo částečně omezen provoz. Jestliže budete v pátek nebo v sobotu projíždět místy, kde se konají rychlostní zkoušky, zjistěte si přesnou dobu uzavření a naplánujte si objízdnou trasu," upozornila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová, která doplnila, že uzavírky tratí rychlostních zkoušek budou vždy 
1 hodinu a 30 minut před startem na uvedené trase. V pátek, v době startu (v 15.30, 16.45 a 17.00), a v sobotu, při slavnostním vyhlášení výsledků (v 15.39 a v 17.14) bude také uzavřeno klatovské náměstí Míru.

Jezdce Šumavy" i „Vltavy" čeká během dvou dnů dvanáct rychlostních zkoušek. V pátek se jich jede šest a v sobotu také šest.

Časový harmonogram rallye

Náměstí Míru Klatovy
Start, pátek 24. dubna
Historic Vltava Rallye – 15.30
1. Rallye Šumava Legend – 16.45
Rallye Šumava Klatovy – 17.00

Cíl, sobota 25. dubna
Historic Vltava Rallye – 15.39
Rallye Šumava Klatovy – 17.14

Rychlostní zkoušky (RZ)

Pátek 24. dubna (start)
RZ 1 Klatovský okruh HVR – 15.48, RŠK – 17.18
RZ 2 Svrčovec – Řakom HVR – 17.11, RŠK – 18.41
RZ 3 Buková – Kdyně HVR – 17.45, RŠK – 19.15
RZ 4 Klatovy, Erbenovo náměstí HVR – 20.05, RŠK – 21.35
RZ 5 Svrčovec – Řakom HVR – 20.22, RŠK – 21.52
RZ 6 Buková – Kdyně HVR – 20.56, RŠK – 22.26

Sobota 25. dubna (start)
RZ 7 Žichovice – Dobrš HVR – 8.26, RŠK – 10.01
RZ 8 Hoslovice – Mačice HVR – 9.15, RŠK – 10.50
RZ 9 Lipová Lhota – Čejkovy HVR – 10.00, RŠK – 11.35
RZ 10 Žichovice – Dobrš HVR – 12.45, RŠK – 14.20
RZ 11 Hoslovice – Mačice HVR – 13.34, RŠK – 15.09
RZ 12 Lipová Lhota – Čejkovy HVR – 14.19, RŠK – 15.54