Mladou ženu minulý týden v knihovně v Horní Bříze pobodal psychicky nemocný muž, kterého Psychiatrická nemocnice Dobřany v únoru propustila.

Hanu vyprovodila hudba, konkrétně melodie od skupiny U2, Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové a píseň Colorblind od Counting Crows.

Na mladou ženu ve smutečním projevu vzpomínala jedna z kamarádek, která za ní chodila do knihovny. „Když jsme spolu mluvily naposledy, bavily jsme se o existenci andělů. Mimo jiné o andělech smrti. Obě jsme četly knihu Čtyři dohody. Přečetla jsem ji až po tragické události, která se stala Hance. Hanka ve čtení skončila na stránce, kde se psalo o andělech smrti," odkazovala na osud kamarádka.

Mladou knihovnici považovala za vzdělanou ženu, která hovořila šesti jazyky a pozvedla úroveň hornobřízské knihovny. „Byla to Paní knihovnice s velkým P," dodala.

Zavražděné přijeli vzdát hold třeba starosta Horní Břízy Vojtěch Šedivec nebo ředitel hornobřízské základní školy Ladislav Čása. Ten zažil Hanu jako žákyni. „Navíc jsem z Trnové, odkud pocházela. Měla dar vzbudit u dětí zájem o čtení. Dali jsme dohromady projekt Deník malého velkého čtenáře. Osudový den v pondělí od 14 hodin měla proběhnout ve škole hodnotící závěrečná schůzka čtenářského klubu. Děti ale na Hanku čekaly marně," řekl Čása.

Přítomní podepisovali petici s názvem Nenechme vstoupit lhostejnost do našich srdcí. „Účelem petice je najít nejen vraha, kterého máme, ale také viníka. Ten je dosud neznámý," sdělila za rodinu Dagmar Kolářová. Útočník je zavřený na psychiatrii a čeká se na znalecké posudky, které určí, zda je trestně odpovědný. Událost stála místo ředitele léčebny Žižku a primář Václav Fait podal výpověď.