Letošní olympiádu v brazilském Rio de Janeiru nebudou muset Plzeňané sledovat pouze doma u televizí nebo ve sportbarech.

Příležitost, jaká v západočeské metropoli ještě nebyla, jim totiž nabídne Olympijský park Plzeň. Zcela zaplní areál v okolí řeky za obchodním centrem Plaza a kromě projekce živých přenosů z Ria přinese především desítky sportovních disciplín, jež si budou moci návštěvníci zkoušet na vlastní těla.

Park bude samozřejmě fungovat po celou dobu olympiády, tedy od 5. do 21. srpna. „Je to sportovní projekt, jaký v historii Plzně nemá obdoby," řekl primátor Martin Zrzavecký.

Fan zóna s velkoplošnou obrazovkou se objeví v části areálu, která je nejblíže Plaze. Na druhé straně řeky už se bude sportovat. A to zcela v režii domácích.

Radní pro oblast sportu Michal Dvořák má z bohatého menu parku radost. „S olympijskými i neolympijskými sporty seznámí návštěvníky 55 plzeňských tělovýchovných klubů, které se především na sportovním programu olympijského parku podílejí. K dispozici budou tradiční sporty, jako je kolová, lakros, lukostřelba, beachvolejbal, vzpírání, letní biatlon, triatlon, tenis, badminton, softball, šerm, kanoistika, box, házení či judo a aikidó," vyjmenoval.

Plzeňští sportovci se ostatně postarají také o slavnostní zahájení 5. srpna ve 20 hodin. Na programu je jejich velké defilé ve stylu oficiálních ceremoniálů olympijských her, taneční show, tanečnic z Brazílie a chybět nebude ani ohňostroj. Pak na velkoplošné obrazovce začne přenos zahájení z Ria.

Fan zóna bude fungovat od 16 hodin do druhé ranní, sportoviště od 16 do 22 hodin (ve středu 10. a 17. 8. už od 13 a o víkendech od 12 h.).

Olympijský park v PlzniZdroj: MMP

Kromě klasiky však dojde i na méně tradiční disciplíny typu provazochodectví v korunách stromů nebo rodeo s kajakem na uměle vytvořených vlnách a chybět nebudou ani sporty pro hendikepované. Každý si bude moci vyzkoušet střelbu se speciální laserovou pistolí, jízdu na handbiku nebo paralukostřelbu.

Radní Dvořák ale zároveň upozorňuje na smysl akce, jímž je kromě zábavy také lákání nových sportovců: „Díky tomu, že na stanovištích budou zkušení lektoři, mohou lidé proniknout opravdu hluboko do zákulisí sportu, nadchnout se pro něj a dále se mu věnovat. Nemusí třeba jen jednou vystřelit z luku a odejít. Mohou střílet půl hodiny."

Olympijský park Plzeň bude stát 7,2 milionu korun. Nejsou to ovšem jen městské peníze – sponzorsky pomáhá například Český olympijský výbor či Plzeňský kraj. Na pořádek budou dohlížet plzeňští strážníci i policisté, kteří navíc do programu přispějí třeba lekcemi bojového umění MUSADO. Také oni se stejně jako sportovci budou prezentovat s tím, že do svých řad hledají nové tváře.

Pláž za Plazou

Proměna areálu za Plazou začne už během tohoto měsíce. „Bude třeba především vyčistit břehy a zajistit přístup k řece. Nejnáročnější bude asi tvorba písečné pláže, která se objeví na dnes zarostlém prostranství v horní části areálu. Pláž u řeky bude evokovat atmosféru Ria," popsal manažer parku Petr Hanzlík s tím, že stavba zbylých součástí parku, mezi nimiž bude například čtyřmetrová lezecká boulderingová stěna, by měla začít den před zahájením provozu.

Olympijského park za Plazou doplní ještě Atletický stadion města Plzně, areál Slavia VŠ Plzeň, Jacht klub Plzeň na Velkém boleveckém rybníku, TJ Lokomotiva Plzeň a golfové odpaliště a střelnice v Lobzích. Tam všude se bude v srpnu sportovat více než jindy.

Infostánek i web

Fan zónu bude kromě diváků plnit také doprovodný hudební, divadelní, taneční i filmový program. „U vchodu do centra Plaza vyroste informační stánek, který bude spolu s webem sport.plzen.eu předávat informace o aktuálním dění," dodala Jana Komišová z magistrátního odboru prezentace a marketingu.

Kromě Plzně se v republice otevřou ještě tři olympijské parky – na Lipně, v Ostravě a v Pardubicích.