Až osmnáct let za mřížemi hrozí třiatřicetiletému skladníkovi Janu Prchalovi z Toužimi na Karlovarsku. Ten několik dní před Vánocemi v opilosti pobodal zavíracím nožem svého známého, šestatřicetiletého Petra P. Kromě rány na rameni mu Prchal způsobil takové poranění břicha, že muži dokonce vyhřezl žaludek. Vše si vyžádalo okamžitou operaci, bez níž by poškozený nepřežil.

Incident se odehrál loňského třináctého prosince po půl osmé večer před toužimskou sokolovnou, kde oba zúčastnění od odpoledne popíjeli. Prchal tam měl schůzku se svým kamarádem, který přijel ze Spojených států amerických, kde byl na montážích. „Najedli jsme se, pili jsme pivo, objednali jsme panáky. Byla tam ještě moje přítelkyně, která pak odešla. Pak si k nám sedl Péťa (poškozený, pozn red.) a o mé přítelkyni něco říkal, nebylo mi to příjemné; něco zařval a pak jsme byli venku," vypověděl Prchal, který pochází z Drmoulu. Několikrát také zopakoval, že byl hodně opilý a z večera si pamatuje jen útržky.

Dvě promile

„Vjel do mě nějaký vztek, nedokážu si to vysvětlit," popsal mladý muž chvíli, kdy na svého známého zaútočil zavíracím švýcarským nožem, který vytáhl z kapsy.

„Koukl jsem se na něj, on se držel za břicho. Říkal jsem zavolejte někoho. Přišla přítelkyně a já jsem jí řekl, že mě asi zavřou," uvedl dále Prchal. Když mu pak v nemocnici odebrali krev, testy ukázaly, že má dvě promile alkoholu.

Držel se za břicho

Oba muži, mezi nimiž došlo k incidentu, žijí v Toužimi a znají se více než deset let. „Na místě, kde jsem seděl, byla rezervačka, tak jsem si přisedl k Prchalovi. On byl opilý a vyčítal mi, že nemám ženské. Pak mě vyzval ven, vytáhl nůž, byla to chvíle," řekl poškozený před soudem. Poté se s rukama na břiše dopotácel zpátky do hospody, kde se skácel k zemi.

„Prchal tehdy klečel nade mnou a omlouval se," vzpomínal na kritický okamžik Petr P. Od obžalovaného poté obdržel dopis, v němž se mu za svůj zkrat omluvil. Lítost pak Jan Prchal vyjádřil i v jednací síni a svému známému se omluvil tváří v tvář. „Nechtěl jsem to," kál se.

Poškozený, který pracuje jako dělník, byl téměř do konce ledna v pracovní neschopnosti.

Jednání pokračuje ve středu výslechy znalců.