Navíc se zdá, že dráha pro bruslaře navzdory slibům nesplňuje parametry pro pořádání mezinárodních závodů.

„Chtěli jsme projektovou dokumentaci, několikrát jsme o ni žádali, ale marně,” říká zastupitel za TOP 09 Ondřej Ženíšek. Dokumenty prý požadují proto, aby si podle nich zkontrolovali, zda je vše v pořádku. Ženíšek tvrdí, že některá pochybení jsou evidentní - například vypadává dlažba a je vidět, že je jen tři až čtyři centimetry silná. „Nebo písek na beach volejbal. Je velmi netypický, ale třeba je podle projektu v pořádku,” vysvětluje zastupitel.

Jeho stranický kolega a předseda kontrolního výboru na trojce Radoslav Škarda dodává, že obvod navíc nepovolil standardní kontrolu. „Chtěli jsme písemně vysvětlit několik závad, mimo jiné i měkkou spáru na in-line dráze nebo špatnou kanalizaci u šaten, ale koalice ČSSD a ODS celou kontrolu silou zařízla, v kontrolním výboru nás přehlasovala,” podotýká Škarda, který se také podivuje nad tím, proč obvod nechává opravit něco, co bylo údajně v pořádku. Vedení obvodu totiž od začátku tvrdí, že jsou drenáže i kanalizace v pořádku a bazény na hřištích vznikají kvůli nadměrným srážkám.

Dobrovolní hasiči odtud vodu odčerpávali v průměru čtyřikrát do měsíce. To by se nyní mělo změnit, dodavatel stavby drenáže na vlastní náklady v rámci reklamace posílil. Podle veřejně dostupného zápisu z kontrolního výboru, na němž otázky zatopených hřišť vysvětloval starosta trojky Jiří Strobach (ODS), obvod částečně změnil původní projekt na základě konzultací s několika sportovními asociacemi. „Aby některá sportoviště více vyhovovala představám sportovních asociací,” stojí v zápisu. Jinak prý realizace dokumentaci odpovídá.

Opoziční zastupitelé trojky nyní budou žádat dokumentaci na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. „Je to absurdní, ale zřejmě je to naše jediná šance,” míní Ženíšek.

Předražený areál

Do spisu k areálu a in-line dráze chtěl nahlédnout i sportovec Jan Hoidekr z týmu Inlajn.cz. Také marně. Navíc tvrdí, že se na oválu mezinárodní závody jezdit nesmí. „Dráha musí být osm metrů široká, ta ve Škodalandu je užší o dva metry,” argumentuje Hoidekr. „Do projektu jsme zapracovali všechny požadavky, které nám předložili zástupci Svazu rychlobruslení,” oponuje starosta Strobach. Hoidekr uznává, že se chyba nemusela stát na straně obvodu, přesto prý měla trojka podklady ověřit. „Navíc je celá stavba evidentně předražená. V německém Geisingenu vznikl srovnatelný areál za třetinu ceny,” dodal Plzeňan.

Čtěte také: Restaurace ve Škodalandu končí, areál plave