Rozkopané ulice, které v centru města braly živobytí drobným obchodníkům, se podepsaly na změně mapy obchodů. Na přelomu listopadu a prosince, kdy velká část oprav finišovala, zaplnili prázdná místa v Pražské a Perlové ulici noví prodejci. Obchodníci, kteří přežili, se pomalu vzpamatovávají z propadu tržeb. Utrpěli hlavně živnostníci v Pražské, Perlové a Riegrově ulici.

Růžovou budoucnost nemá před sebou Floracentrum Jiřina v Riegrově ulici. Obchod dluží statisíce a majitel podnikání dotuje z vlastní kapsy. „Tržby se nevylepšily ani po ukončení rekonstrukce. Denně dělají kolem tří stovek, ale denní náklady na mzdy a energie vycházejí na čtyři tisíce korun. Dostáváme penále od sociálky a zdravotní pojišťovny a operátor nám hrozí odstřihnutím pevné linky. Čekáme, jestli si k nám zákaznicí najdou cestu, v opačném případě skončíme," řekl majitel Milan Kadava.

V Riegrovce zejí prázdnotou i výlohy prodejen s lázeňskými oplatkami a pracovními oděvy. Podle informací De-níku konec obou obchodů sice nesouvisí s rekonstrukcí ulice, noví nájemci se sem ale nehrnou. „Odešla jsem do důchodu," vysvětlila bývalá majitelka prodejny pracovních oděvů Libuše Chylíková.

Kvůli rekonstrukci v Pražské ulici zavřel například obchod s obuví. Od prosince jeho místo zaujal kadeřnický ateliér. Nově je tu i oční optika.

Od doby, kdy Pražskou znovu jezdí tramvaje, ulice opět kypí životem. „Vánoce byly dobré, tržbu zvedly, ale stále jsem v hrozném finančním skluzu kvůli několikaměsíčnímu propadu tržeb způsobeném opravou ulice," posteskla si Laděna Sládková z Květinového studia Balhama. Výhodu měli obchodníci, kteří kromě Pražské ulice mají prodejnu i jinde. Ti zavřeli jen dočasně.

Místo zkrachovalé Štrůůůdlárny v Perlové ulici je od poloviny prosince Byró – café and raw food. „Obchod se pomalu rozjíždí a podnikání mně zatím pokryje náklady," řekla majitelka Tereza Koderová s tím, že zákazníkům nabizí například dezerty bez mouky. „Potraviny jsou upravovány maximálně do 42 stupňů Celsia," dodala.

Díky zkrácené otevírací době a vstřícnosti majitele domu přežila kavárna Retro v Pražské ulici. „Pomohl snížením nájmu. Kavárnu jsme otevřeli těsně před rekonstrukcí ulice. Tržby se pohybovaly v řádu stokorun, nyní je to lepší i o 70 %," sdělila Daniela Zemanová.

Zatímco obchodníci v soukromých domech většinou uspěli s žádostmi na snížení nájmu, živnostníci v nemovitostech města Plzně měli smůlu.

„Na nájemném jsem v propadu několik měsíců," spočítal Kadava, který provozuje obchod v domě města a se žádostí snížit nájem nepochodil.

Podobně dopadla i Sládková a další obchodníci. „Půl roku mám zažádáno. Pomohlo by mi jakékoliv snížení. Úřad městského obvodu Plzeň 3 odsouhlasil pomoc, ale slevu na nájmu jsem nedostala, protože bylo zapotřebí ještě souhlasu radních na magistrátu.Obchody v okolí dostaly od soukromých majitelů slevu, ale ty v městských domech nedostaly nic," uvedla Sládková.

Bývalý ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký se ke zvýhodňování obchodníků v městských domech stavěl odmítavě.

Současný ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas z pozice radního ÚMO Plzeň 3 před loňskými komunálními volbami zvedl ruku pro slevu nájemného o 50 %.

„Šlo o doporučení. Sleva měla platit od 8. října do 31. prosince 2014 a nelze ji uplatnit zpětně. Předchozí rada města návrh stáhla z programu a nová rada se tím už nezabývala. V současnosti nemám podnět od nikoho, abychom to znovu projednávali na radě," sdělil Kotas.

Podle jeho soukromého názoru by radnice měla vyjít vstříc podnikatelům, pokud si je chce udržet ve svých nemovitostech. „Nemohu ale mluvit za celou radnici," dodal.