Nyní však přišlo řešení – v osvračínské prodejně vznikla pobočka Pošta Partner. Je v provozu už měsíc a má být plnohodnotnou náhradou tradiční pošty.

„Samozřejmě nás štvalo, že naše pošta vloni skončila. Staňkov sice není daleko, ale je to nepříjemnost a ne každý si tam může zajet, kdy chce. Hlavně pro starší lidi je to obtíž. Je smutné, že se z pošty stává luxus, pro který nejsou vesnice dost dobré," posteskla si postarší obyvatelka Osvračína paní Jiřina.

Z uzavření pošty samozřejmě nemělo radost ani vedení obce.

„Podle mého názoru se u nás pošta vůbec rušit neměla. Podepsali jsme i petici, bránili jsme se docela dlouho," říká starosta Osvračína Miroslav Duchoň. „Česká pošta nám ale tvrdila, že není pracovní síla. Pořádala konkurzy na pozici zaměstnance poštovní pobočky v Osvračíně, ale ti lidé prý buď nesplnili podmínky výběrového řízení, nebo po zaškolení skončili. Sami jsme jim na tuto pozici doporučovali lidi, ale nikdy to nevyšlo. Poté nám navrhli zřízení pobočky Pošta Partner na přímo na úřadě a to jsem si při vší té administrativě popravdě nedokázal představit," dodává starosta.

Nakonec však došlo k dohodě se ZKD Sušice, které v Osvračíně provozuje prodejnu na okraji obce. V ní vznikla zmíněná pobočka Pošta Partner.

Obyvatelům obce jsou nyní v obchodě poskytovány běžné poštovní služby, jako jsou příjem a výdej dopisů a balíků, příjem poštovních poukázek a platebních dokladů SIPO, složenek, výplata poštovních poukázek a důchodů, operace platební kartou, bezhotovostní úhrady, příkazy k úhradě, prodej cenin, kolků, obálek a podobně.

V obchodě kvůli tomu dokonce vznikla samostatná místnost, ve které se zákazníky vyřizují poštovní záležitosti dvě zaměstnankyně osvračínské prodejny, které se za poštovní přepážkou střídají – Jana Roučková a Ivana Hráchová.

„Prošli jsme kvůli tomu třídenním školením. Bylo to docela náročné, je toho hodně, co musíme znát," řekla Hráchová. „Lidé si u nás teď vyřídí všechno jako na normální poště jen s tou výjimkou, že nefungujeme jako poštovní spořitelna," podotkla její kolegyně Roučková.

Prodavačky navíc doufají, že by poštovní pobočka přímo v obchodě mohla pomoci i zvýšit obrat prodejny.

Nyní do nové poštovní pobočky v prodejně zavítá v průměru kolem deseti lidí denně.

„Zásilky po obci doručují jako dříve pošťačky ze Staňkova, a když někoho nezastihnou doma, tak mu nechají zásilku tady u nás," řekla Hráchová. „Myslím si, že pošta u nás v obchodě funguje docela dobře. Lidé si zatím pořád zvykají. Některým se to moc nelíbí, jiní jsou rádi," dodala.

Další obyvatel obce, Petr Mílek, je s novou pobočkou spokojen.

„Hádám, že udržet poštu na venkově se mnohdy nevyplatí, a myslím si, že tohle je ideální řešení. Občas si do Staňkova stejně každý zajede a důležité je, že jsme o poštu nepřišli úplně. Podle mě to funguje dobře," řekl.

Pošta Partner v Osvračíně je každý pracovní den otevřena čtyři hodiny (v pondělí, středu a pátek od 8 do 12, v úterý a čtvrtek od 11 do 15 hodin).

„Není to ale úplně ideální," řekl osvračínský starosta Duchoň. „Problémem je, že je otevřeno nejdéle do tří odpoledne, a když lidé dorazí z práce, už to nestíhají a musejí stejně do Staňkova. Ještě si o tom budeme chtít pohovořit, zda by se otevírací doba nedala prodloužit alespoň do půl páté," podotkl. „Jsem ale rád, že to dopadlo alespoň takhle. Chvíli potrvá, než si na to lidé zvyknou, ale zaplaťpánbůh že nejsme úplně bez pošty," zakončil starosta.