„Je to bída. Minulý rok jsem si vydělal na grafickou kartu do počítače. Sběr jablek beru jako pravidelnou podzimní brigádu. Letos to vypadá zatím tak, že si za sebraná jablka nekoupím nic pořádného. A že se za ně platí více, nedokáže vykompenzovat jejich menší množství," podělil se o zkušenost Jaromír Valečko z Horažďovicka.

Výkupny, které byly na Klatovsku tradičně otevřené, už svůj provoz pro letošek ukončily. Podle jejich provozovatelů byla letošní úroda jablek nejhorší za posledních několik let.

„Letos je to opravdu špatné, sice jsme jablka vykupovali za velmi pěknou cenu, ale pro nás byl provoz na hranici rentability. Když to řeknu upřímně, tak jsme otevřeli jen kvůli stálým dodavatelům," řekl Deníku Jan Benda, který výkupny provozuje.

Výkupny mají také potíže s dlouhodobým skladováním jablek. „My musíme naplnit určitou kapacitu. A když je úroda slabá, trvá to déle, takže musíme ovoce déle skladovat a to se negativně projevuje na jeho kvalitě. Není možné potom k dalšímu zpracování předat například shnilá jablka," dodal Benda.

Za jablka do Itálie

V letech, kdy je dobrá úroda, může být sběr a prodej padaných jablek příjemným přivýdělkem. Za utržené peníze si sběrači užívají například dovolenou.

„Se sběrem jablek jsme začali jako děti už krátce po revoluci. Táta nám je vozil do výkupu a všechny peníze byly mé a sestry. Jako patnáctileté děti jsme si mohli dovolit dovolenou v Itálii, takže se dřina spojená se sbíráním bohatě vyplatila. Dnes sbírají naše děti, ale letos si, myslím, moc nevydělají. Na dovolenou určitě ne, jablka aby člověk pohledal," konstatovala Jitka Rendlová z Klatovska.

Podle některých stálých sběračů nemělo letos smysl se jablky zabývat. Výnos z práce vynaložené na jejich sběr by prý nepokryl ani náklady.

„Vezměte si, že musíte pro jablka dojet, musíte je odvézt. Když pak na stromě najdete deset kilo, nezaplatí to ani naftu do auta. Bylo toho strašně málo. A výkupny prý letos velmi přísně kontrolovaly zralost plodů a jejich kvalitu. Takže to znamená jablka ještě přebírat. Letos jsem to prostě nechal být. Je pravda, že výkupní cena byla vysoká, ale ani tak se to nevyplatilo. A pokud se příští rok úroda nezvýší, nechám to být. Už mi není osmnáct, abych se někde plahočil s kbelíkem a pytlem ovoce," uvedl Martin Málek z Klatov.