Jak jsme již informovali, policisté se od minulého týdne zabývají oznámením, že desetiletá holčička jdoucí odpoledne po ulici byla oslovena neznámým mužem, který u ní zastavil s osobním vozidlem a nabízel jí svezení. Naštěstí neúspěšně. Nyní policie na žádost Deníku zveřejnila i podobu muže, po němž pátrá. „Dle popisu dívky jde o muže ve věku 30 až 40 let, který má krátké prošedivělé vlasy, piercing v obočí a mluví česky. Měl řídit vozidlo stříbrné barvy, pravděpodobně typ combi," uvedla Ladmanová.

Lhal o mamince

Možné nebezpečí nikdo nechce podcenit, a tak okamžitě začala jednat vedení obou nýrských škol. „Dívka je z naší školy a o události nás informovala spolu s maminkou. Okamžitě jsme reagovali a třídní učitelé celou situaci rozebrali se svými třídami. Využili přitom toho, že nám okresní policejní mluvčí zaslala rady, jak se chovat v některých situacích, i toho, že jsme shodou okolností měli týden předtím besedu s velitelem Městské policie v Nýrsku, který se této problematice také věnoval," řekla Deníku ředitelka Základní školy Nýrsko, Školní ulice, Alena Linhartová. Celá záležitost je podle ní znepokojivá hned ze dvou důvodů. „V posledních dvou třech letech jsme zaznamenali několik případů, kdy byly děti někým lákány na sladkosti. Teď je situace o to horší, že se to stalo na frekventovaném úseku, kde se děti, zvláště malé, často pohybují, a navíc nás zaskočila i razance. Nešlo o lákání bonbony, ale o použití lži, kdy tvrdil, že ji má odvézt, že na ni čeká maminka," dodala Linhartová.

Vypátráni nebyli

Podobné případy nejsou v regionu v posledních letech výjimečné. Například koncem loňského roku pátrali policisté ze Strakonicka po muži, který hned v několika tamních obcích oslovoval malé školáky. Nabízel sušenku, odvoz domů, dokonce i peníze. Děti se naštěstí ani jednou zlákat nenechaly a dokázaly policii pedofila dokonce i popsat. „Muž mluví česky a má hnědé krátké vlasy. Je mu přibližně 35 až 40 let a měří 180 až 200 centimetrů," uvedla tehdy strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Ani popis ale policistům nepomohl. „Případy se nepodařilo objasnit. Nebyl vypátrán pachatel ani se nepodařilo zjistit, že by si to děti vymyslely, jako tomu bylo v jiném případě, kdy osmiletá holčička tvrdila, že ji měl neznámý muž zavřít do kufru auta, odvézt za obec a nožem jí pořezat nohy," řekla nyní Deníku Nováková.

Obdobně dopadlo pátrání policistů z Klatov v roce 2010, kdy po městě jezdila červená dodávka, která číhala na školáky jdoucí domů po skončení vyučování a jejíž osádka je lákala k projížďce. Ani tehdy policisté pedofily, kterým se naštěstí žádné dítě k nasednutí přemluvit nepodařilo, nevypátrali.