Případem se v minulosti zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), věc však vrátila do věznice s tím, že se neprokázal trestný čin, ale mohlo jít o přestupek.

"Ředitel pracovníky potrestal v rámci své kázeňské pravomoci podle zákona o služebním poměru příslušníků snížením základního tarifu na dobu dvou měsíců," potvrdila mluvčí věznice Jana Bartošová. O kolik peněz zaměstnanci přijdou, neuvedla. Nesdělila ani žádné podrobnosti. Je ale pravděpodobné, že jejich jednání bylo posouzeno jako přestupek, tedy že škoda, kterou každý z nich způsobil, nepřesáhla 5000 korun.

Nejde o jedinou věc, která se nyní v souvislosti s věznicí v Plzni řeší. Ředitel Folk je podezřelý, že v roce 2009 opsal diplomovou práci od bývalého podřízeného, který absolvoval vysokou školu o tři roky dříve. Věcí se zabývá GIBS. Ta také prošetřuje kácení stromů v areálu plzeňské věznice a jejím bezprostředním okolí. Zjišťuje mimo jiné to, kde skončilo nařezané dřevo. Podle dobře informovaného zdroje se mezi personálem zařízení mluví o tom, že si jej rozebrali lidé z vedení věznice. Mluvčí GIBS Radka Sandorová řekla, že zatím k případům není nic nového, inspekce se jimi stále zabývá.

Folkův advokát Zdeněk Honzík řekl, že zastupuje Folka v souvislosti s kauzou stromy, nikoli diplomovou prací. Vyjadřovat se nechce do skončení vyšetřování.

Petr Folk, který věznici řídí od července 2009, na konci února skončí ve funkci. Zatím není jasné, jestli jde o dobrovolný odchod, nebo zda souvisí s případy, jež nyní zkoumá GIBS. Podle mluvčí vězeňské služby Hany Löffelmannové se bude při výběru Folkova nástupce postupovat podle zákona o služebním poměru. V praxi to znamená buď vypsání výběrového řízení nebo dosazení příslušníka vězeňské služby, který je ve stejné nebo vyšší služební hodnosti jako Folk, jenž o to sám požádá nebo je například v záloze.